Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je čtvrtek 08.12.2022 16:20, jste 17581978. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

V JESENÍKU UHÁJILA TĚSNÉ VÍTĚZSTVÍ STÁVAJÍCÍ KOALICE

Voliči v Jeseníku kartami tentokrát výrazněji nemíchali. Do městského zastupitelstva se dostali zástupci všech šesti kandidujících subjektů.

Mandát z předchozího volebního období obhájilo hned 13 zastupitelů. Ve zmenšeném formátu 21 členného zastupitelstva má současná koalice Jeseník srdcem s PRO Jeseník těsnou většinu 11 mandátů. Volební účast byla v Jeseníku tentokrát mírně nižší – oproti volbám v roce 2018, kterých se zúčastnilo 42,65% voličů, přišlo tentokrát k urnám 41,42% lidí, což v přepočtu znaená asi tři stovky voličů, kteří tentokrát zůstali doma. Do městského zastupitelstva, čítajícího oproti předchozímu volebnímu období o čtyři členy méně, kandidovalo šest subjektů, ale vzhledem k tomu, že se kolikrát jednalo o společné kandidátky více stran, je výsledná reprezentace ještě rozmanitější. Alespoň jeden mandát získal každý subjekt – pro koho je volební zisk výhrou a pro koho prohrou? Drtivé vítězství hnutí Jeseník srdcem z minulých komunálních voleb se neopakovalo, přesto si však hnutí v čele se současnou starostkou města Zdeňkou Blišťanovou udrželo pozici nejsilnějšího subjektu. Získalo 30,76% hlasů a v zastupitelstvu bude mít sedmičlennou reprezentaci. Pomyslné stříbro voliči pověsili na krk společné kandidátce Hnutí ANO a ČSSD, pro něž zisk 23,29% znamená pět mandátů v zastupitelstvu. Tento výsledek může značně těšit především ČSSD, která v minulých komunálních volbách propadla a nyní se vrací v síle dvou mandátů, přímo ANO budou reprezentovat tři kandidáti. V zásadě tradiční počet čtyř mandátů uhájilo třetí nejsilnější hnutí PRO Jeseník (17,59%), Dokončení na straně 2 V JESENÍKU UHÁJILA TĚSNÉ ... To ale při snížení počtu zastupitelů znamená mírné posílení. Nový subjekt Jeseničtí 2022 pod záštitou SPD a Trikolory zasedne díky zisku 13,36% hlasů do tří zastupitelských křesel. Osamoceni zasednou za jednací stůl zástupci dvou posledních hnutí – nestoři jesenického zastupitelstva Miroslav Táborský, reprezentující sdružení Nezávislí-Jeseník, a Petr Procházka, jediný úspěšný z kandidátky SPOLEČNĚ sdružující ODS a KDU-ČSL. Oba tyto subjekty získaly okolo sedmi procent hlasů. Co se personálního obsazení týče, hned 13 zastupitelů bude pokračovat ve výkonu mandátu z předchozího volebního období. Připočítáme-li k tomu i dvojici zastupitelů, která se vrací po jednom “vynechaném“ volebním období (Jiří Juráš – ANO, Lubomír Věstinský – ČSSD), vychází nám z toho, že v zastupitelstvu zasedne pouhých šest nováčků. Poměr mužů a žen v jesenickém zastupitelstvu tentokrát činí 13:8. Nejmladší zastupitelkou se stane čtyřiadvacetiletaá Tereza Vodáková (Jeseník srdcem), nejstarším již zmíněný devětašedesátiletý Lubomír Věstinský. Výsledky voleb znamenají, že pokud se současná vládnoucí koalice Jeseník srdcem a PRO Jeseník rozhodne pokračovat na stejném půdorysu, nic jim v tom nebrání. Zda se vydají cestou ještě širší koalice, či co dalšího mohou přinést povolební vyjednávání, zatím není známo. Ať už ale dopadnou jakkoli, můžeme vítězům popřát dostatek sil v práci pro město a poraženým dostatek energie při plnění důstojné a konstruktivní opoziční role. (jj)


jj, kategorie: Zpravodajství, číslo: 38, ročník: 32, rok: 2022, zobrazení: 70

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 48
Ženy Gamaspolu převálcovaly Baník i Slavii Praha - 1x
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Den dětí v Javorníku proběhl tentokrát ve sportovním stylu - 6305x
Jeseničtí karatisté se na mistrovství Evropy neztratili - 5550x
Běh pro válečné veterány - 5525x
Úctyhodný věk a dobrý skutek - 5229x
Trochu jiná škola - 5104x
Nejčtenější články
STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ - 6344x
"Chtěl bych se dožít toho, že ve Strakovce bude sedět česká vláda, která bude myslet na české lidi," řekl v Klubu Plíživá Kontra Ivan Vyskočil - 4912x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.