Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 05.12.2021 20:58, jste 15542182. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?
Karol Chwistek,

Zrovna jsem z poštovní schránky vytáhl nové číslo jesenického měsíčního periodika “Naše město”. Při čtení tohoto plátku mám pokaždé pocit, že město Jeseník nikdy nemělo zodpovědnější zastupitelstvo, nikdy se v Jeseníku nerealizovalo tolik úžasných projektů a lépe se nehospodařilo. Prostě, nikdy se v Jeseníku nežilo tak dobře jako dnes.


Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?

Každodenní realita je ovšem jiná, o čemž jsem se přesvědčil nedávno osobně, když nám nevyvezli popelnici. Až posléze jsem se dozvěděl, že byl svoz odpadu výrazně omezen. Letáček v poštovní schránce nebyl žádný, jestli se o tom informovalo jinde, tak jsem to asi přehlédl, nevím.
Hlavně bych totiž očekával, že se o tak důležité věci povede široká diskuze. V době, kdy celý svět bojuje, už více než rok, s nejhorší pandemií od doby španělské chřipky (nemoc, která také přišla z dálné Asie, podobně jako mor), vedení města Jeseníku učinilo krok, který nás vrací desítky let zpět. Zatímco všude se mluví o potřebě prevence, čistoty a hygieny, Jeseník jde očividně opačným směrem. Rozumím tomu, že náklady na likvidaci odpadu rostou a bude hůř. Na druhou stranu se město Jeseník léta pyšnilo nejvyšší separací recyklovatelného odpadu jak v Olomouckém kraji, tak celorepublikově. Něco se pokazilo, nebo občané začali třídit odpad tak fanaticky, že vedení města Jeseníku usoudilo, že je ho tak málo, že svoz jednou za čtrnáct dnů stačí? Pardon, jen někde, jinde se řádně sváží odpad jednou týdně jako dříve. Nemám přesné statistiky, ale jsem přesvědčen, že v lokalitách, kde se sváží odpad každý týden, bydlí mnohem více lidí v nájmu než ve vlastním, tudíž neplatí každoročně daň z nemovitosti, která tvoří jeden z jistých příjmů pro město. Nevím, jak to vidí další občané, ale mě hned napadlo dělení na lidi první a druhé kategorie. Jedni jsou si rovnější než druzí, i když všichni platí za svoz odpadů úplně stejný poplatek. To ale není nic nového. Už několik let zdobí naši ulici cedule s nápisem “V zimě se neudržuje”. Tohle na sídlištích samozřejmě nehrozí, takže další trest pro ty občany našeho města, kteří se rozhodli raději investovat do vlastního bydlení, než do jiných priorit? Máme naštěstí stále ještě demokracii, takže je každého věc, kam strká své peníze, i když Zelení v Berlíně nebo Piráti v Praze by vám řekli, jak je to zpátečnická myšlenka. Mě ovšem dělení občanů na rovné a rovnější vždy štvalo, a proto nemohu mlčet. A jelikož v Jeseníku máme také aktivistické vedení města, v čele s TOP 09 a Piráty, tak moc klidné spaní nemám. Je sice hezké mít ve městě moderní skatepark nebo multifunkční hřiště, ale až se nám tady nekontrolovaně rozmnoží potkani (myslím ta zvířata), tak budeme mít jiné starosti. Já bych si radši za svoz připlatil, než aby mi u domu smrděla plná popelnice čtrnáct dní a já amatérsky lovil potkany, jako kdysi. Ale na můj názor se nikdo neptal.
Naděje umírá poslední. Třeba vedení města přijde s tím, že nejlevnější a nejekologičtější bude lít splašky rovnou z okna, jako ve středověku. Krátkodobě to bude určitě levnější, jen si budeme muset zvyknout na častější epidemie. Ale s respirátorem, nebo ve skafandru si budeme moci jít třeba zaskejtovat, hurá.


Karol Chwistek, 31.5.2021 10:55, zobrazení: 5929

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 31, Číslo: 47
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
VZPOMÍNÁME - 7x
Oběť silného větru - 6x
Policejní deník - 6x
Socha Rudoarmějce se stěhuje do České Vsi - 6x
Výsměch - 5x
Nejčtenější články
V JESENÍKU JE NEJDRAŽŠÍ PARKOVNÉ NA SEVER OD OLOMOUCE - 10999x
JESENÍK ODMÍTL DOTOVAT SOUKROMÉ PODNIKÁNÍ - 10918x
CHCE VEDENÍ MĚSTA JESENÍK ZLIKVIDOVAT TURISTICKÝ RUCH? - 10610x
Za žalobce chodí jen advokát - 9987x
Další morální selhání starostky Blišťanové - 9456x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)