POSLEDNÍ VAROVÁNÍ?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 27.11.2021 16:25, jste 15495858. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

POSLEDNÍ VAROVÁNÍ?
(pm),

Co rozhoupe zodpovědné úředníky? Asi jen mrtvoly na kolejích! V pondělí na nechráněném přejezdu v Hradci - Nové Vsi narazil vlak do auta se čtyřmi malými dětmi.


POSLEDNÍ VAROVÁNÍ?

Hradec - Nová Ves - V září 2015 vyšel v Jesenickém týdeníku článek pod názvem "Na přejezdech číhá nebezpečí", který upozorňoval na nechráněné železniční přejezdy na komunikaci III/4551 z Písečné do Hradce - Nové Vsi. Silnice spojující obě vesnice, zde přechází železniční trať z Jeseníku na Mikulovice (Ostravu) hned třikrát. Zatímco za nádražím v Písečné je u prvního přejezdu světelná signalizace, další dva jsou nechráněné a na křížení s železnicí upozorňuje řidiče jen obyčejný červenobílý kříž. Přitom zejména přejezd u zastávky Hradec je životu nebezpečný, neboť komunikace nekříží trať kolmo, ale šikmo, takže řidič na jednu stranu prakticky nemá šanci se ohlédnout. Ve směru od Písečné vše ještě komplikuje nájezd do prudkého kopce, který znemožňuje také výhled na druhou stranu. Na přejezdu za dobu jeho existence došlo k celé řadě mimořádných událostí, které naštěstí vždy skončily jen hmotnou škodou.

Minulé pondělí však nebylo k velké tragédii daleko. Navečer zde do vozu jedoucího od Písečné narazil vlak přijíždějící od Krnova a odhodil ho mimo koleje. Ve voze mimo řidičky cestovaly i čtyři děti! Vše naštěstí skončilo jen rozbitými plechy a šokem účastníků nehody. Přitom stačilo, aby vůz projížděl o pár setin sekundy dříve a dostal by se před vlak ne přední částí, ale místy, kde sedí posádka... Jesenicko by proniklo na stránky celostátních médií a třeba by se někdo zodpovědný konečně pohnul. Mrtvolné ticho trvá totiž už příliš dlouho. Řešení je přitom několik. Tím nejlevnějším by bylo vybudování přejezdu se zabezpečovacím zařízením. Jeden stojí cca 10 miliónů korun, dva 20 miliónů. Napohled ohromná suma, ale větší částku město Jeseník před několika lety vyhodilo oknem za megalomanský projekt aquacentra, který se nikdy neuskutečnil. Další variantou je cca 500 m dlouhá přeložka komunikace, která povede nad tratí a vyhne se jejímu opakovanému křížení. "Olomoucký kraj, jako vlastník komunikace, si kladl podmínku zapracování přeložky do územního plánu obce. To se nám v už roce 2011 podařilo splnit, stejně jako zajištění části potřebných pozemků v rámci pozemkových úprav v následujících letech. Bohužel v rámci rozpočtu odboru dopravy a silničního hospodářství Olomouckého kraje je tato varianta stále odsunována a nebyla zahájena ani příprava tohoto řešení. Kraj argumentuje nízkou frekvencí dopravy na komunikace III/4551, nedostatkem zdrojů na opravy či investicemi do silnic ve svém majetku a žádnou iniciativu v této otázce nevyvíjí ani Správa železnic," vysvětluje starosta Hradce - Nové Vsi Pavel Stejskal. Přeložka by sice byla pravděpodobně dražší než dva chráněné železniční přejezdy, ale dala by se spojit s výstavbou suchého poldru na Hradeckém potoce nad železniční tratí. Navíc by v případě její realizace už nikdy nemohlo dojít k ohrožení lidských životů při srážce vlaku s automobilem. Nebo snad bude opravdu muset nejprve dojít k tragédii?


(pm), 23.2.2021 11:27, zobrazení: 8597

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 31, Číslo: 46
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
VZPOMÍNÁME - 7x
Oběť silného větru - 6x
Policejní deník - 6x
Socha Rudoarmějce se stěhuje do České Vsi - 6x
Výsměch - 5x
Nejčtenější články
Technické služby Jeseník žalují část bývalého představenstva. Požadují téměř 27 mil.korun! - 12226x
V JESENÍKU JE NEJDRAŽŠÍ PARKOVNÉ NA SEVER OD OLOMOUCE - 10774x
JESENÍK ODMÍTL DOTOVAT SOUKROMÉ PODNIKÁNÍ - 10688x
CHCE VEDENÍ MĚSTA JESENÍK ZLIKVIDOVAT TURISTICKÝ RUCH? - 10369x
Za žalobce chodí jen advokát - 9756x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)