STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 05.02.2023 04:33, jste 17922932. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ

Jesenicko stárne a vymírá. Neradostnou situaci nezmění ani milion pozitivních zpráv. Místo lakování na růžovo a výstavby nesmyslů je třeba pro mladé něco skutečně dělat.


STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ

Okres - Ve 30. letech minulého století měl okres Jeseník téměř 72 tisíc obyvatel. Pravda, tehdy k němu patřily i Heřmanovice, ale na druhé straně jeho součástí nebyla Ostružná. S demografickou situací zamávala bojiště druhé světové války a následný odsun původního německého obyvatelstva. Pohraničí se nikdy nepodařilo dostatečně osídlit, a došlo k prvnímu propadu počtu obyvatel Jesenicka, který umocnila násilná kolektivizace a „úprk“ dětí osídlenců do prudce se rozvíjejících průmyslových center. Stabilizace a mírné zvýšení stavu přišlo v 60. – 80. letech, kdy se stavěly paneláky a bytovky a výhodné půjčky nastartovaly individuální výstavbu rodinných domů. Také stát podporoval místní průmyslové podniky, i když s jejich ekonomikou to bylo na pováženou, neboť dobře věděl, že při jejich pádu přijdou problémy ještě mnohem větší. Přišly, pomalu a plíživě po roce 1989. Jesenicko se z nich nemůže stále vzpamatovat a nezakryjí to ani každodenní rádoby pozitivní zprávy jistého webu. Za posledních deset let počet obyvatel okresu klesl z 40 486 (k 31. 12. 2011) na 37 709 (k 31. 12. 2020) a jejich průměrný věk v daném období stoupl z 41,2 na 44,1 roku. A nebylo to rozhodně jen tím, že by lékařská věda dokázala zázraky. V průběhu poslední dekády se totiž průměrná délka dožití téměř zastavila a v roce 2020 se u mužů dokonce propadla o jeden rok, u žen o 0,8 roku. Za tento zlom mohl částečně covid-19. Jestliže tedy Jesenicko „stárne“, je to způsobeno nedostatkem dětí a odchodem mladých lidí z regionu. Zatímco jednotlivé obce vzhledem k velikosti svých rozpočtů mají možnosti velmi omezené, alespoň Jeseník a jeho představitelé by mohli přemýšlet, jak nepříznivou situaci zlepšit. A nejen přemýšlet, ale i konat. Vyhazování milionů na výstavbu zrůdné přístavby u bývalé městské knihovny demografickému propadu největšího města okresu těžko pomůže. Vždyť i Jeseník ztratil za poslední desetiletí téměř tisíc obyvatel (pokles z 11 897 v roce 2011 na 10 977 v roce 2021). Ceny bytů drasticky rostou (a to i v „králíkárnách“, které postavili komunisté) a bez střechy nad hlavou se těžko zakládá rodina. Tak kdy konečně začnou ve městě vyrůstat ty radnicí slibované byty pro mladé? Do voleb už zbývá jen pár měsíců!


(pm), 22.2.2022 14:17, zobrazení: 8300

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
3 Řádková inzerce
pokus
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z archívu
Neplatil výživné, teď mu hrozí až dva roky za mřížemi - 41x
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezóna skončila - 41x
Kraj znovu pomůže s rozvojem venkova - 40x
Nejčtenější články
STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ - 8300x
"Chtěl bych se dožít toho, že ve Strakovce bude sedět česká vláda, která bude myslet na české lidi," řekl v Klubu Plíživá Kontra Ivan Vyskočil - 6630x
K ČEMU VOLBY - 1311x
Internetový úvod - 187x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.