Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 13.11.2018 18:48, jste 6100725. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru
(jj),

V předminulém čísle jsme referovali o vydařeném Dni architektury v Jeseníku. Jeho součástí byla i večerní beseda na téma veřejného prostoru v salonku Hotelu Slovan na Masarykově náměstí. Přítomna byla jak městská architektka, tak hosté ze spolku Architekti bez hranic či Okrášlovacího spolku Šumperk.


Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru

Kdo měl po dlouhé procházce po jesenických vilách ještě čas a chuť dozvědět se něco o možnostech rozdílných přístupů k veřejnému prostoru a zapojování občanů, čekalo na něj již podstatně teplejší prostředí salonku Hotelu Slovan zajímaví hosté. Do židlí pro hosty usedli architektka města Jeseník Sara Al-Wahaishi, spoluzakladatel pražského spolku Architekti bez hranic Vojtěch Sigmund či reprezentanti Šumperského okrášlovacího spolku v čele s předsedou Radkem Auerem. Po úvodním slovu a představení činnosti jednotlivých hostů započala debata samotná. Dopředu bylo avizováno, že bude věnována veřejnému prostoru a zapojení veřejnosti, ovšem toto zasazení se jí málem i vymstilo. Bylo totiž znát, že ačkoli byl Ripperův salónek hotelu zaplněn, někteří příchozí začali být poměrně brzy nespokojeni s výběrem tématu a dávali to poměrně dost neslušně najevo, až bylo potřeba je mírnit. Je pravda, že úvodní témata jako definice veřejného prostoru mohou být pro lidi abstraktní a obtížně uchopitelné, ovšem ke konkrétním věcem se debata nakonec dopracovala i přirozeně a ani k tomu nebyly potřeba vzrušené výkřiky. Hovořilo se například o tom, kdy do procesu plánování veřejného prostoru zapojit veřejnost samotnou - a zda by měla mít možnost například hodnotit architektonickou soutěž nebo vybírat, co bude zafinancováno v rámci participativního rozpočtu. Hosté přednesli svůj pohled na to, jak mohou veřejný prostor ovlivňovat jednotlivci a zda není praktičtější se sdružovat právě do spolku. Značná část diskuze byla nakonec přece jen věnována tématu bezdomovectví. Zde mi ovšem přišlo, že publikum chtělo často po hostech odpovědi, které ani mít nemohli. Je pravdou, že například Architekti bez hranic během svých aktivit na oživení pražských podchodů s lidmi bez domova často pracovali, ovšem to člověku ještě nedá univerzální recept na to, jak tyto problémy řešit v Jeseníku, jakkoli jej publikum možná chtělo slyšet. Bezdomovectví je komplexní problém a na debatě o něm se určitě mohou podílet i experti na veřejný prostor, ovšem bez účasti zástupců sociálních služeb, policejních složek a dalších osob v přímém kontaktu s lidmi bez domova bude jakákoli debata celkem lichá.
Pěkné byly konkrétní příklady na rozvoj města, které zaznívaly ke konci diskuze. Proč kupříkladu nemít v parku veřejný gril? A co bylo špatně na původním (a nakonec nepodpořeném) projektu Vodního světa? Debata jako taková tedy končila na pozitivní nótu. Kdo k ní přistupoval s otevřenou myslí, ten se od hostů mohl dozvědět nejeden užitečný podnět.


(jj), 30.10.2018 9:42, zobrazení: 5118

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 28, Číslo: 45
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 3980x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 3651x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 3573x
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 3430x
Konečně zase bude líp - 2673x
Nejčtenější články
81 lidí dostalo okamžitou výpověď - 11070x
ANO, už je líp - 8070x
Podaří se HARD zachránit nebo je jeho prodej zástěrkou něčeho zatím neznámého? - 6190x
Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále - 6146x
Komu jde na ruku úřad práce? - 5501x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)