Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 16.07.2024 13:57, jste 21032893. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Duben, měsíc bezpečnosti v silniční dopravě

Skončil měsíc duben. Pamatuji si, že se tomuto měsíci přidalo, měsíc bezpečnosti silničního provozu. Celý měsíc probíhaly kontroly na silnicích, taková důkladná kontrola proběhla i v okolí Jeseníku. Byla zjištěna spousta přestupků a určitě se zabránilo i nějakým nehodám. Akce dobře načasovaná na začátek sezóny. Pokuty nejsou malé, ale dopad přestupků je mnohem vyšší a se smutnými následky. Byli i řidiči, kteří reagovali na pokutu, měl jsem si dávat pozor, snad to splní.Vzpomenu na doby, kdy se kontroly opakovaly celý, zmíněný duben. Jednalo se o kontroly výjezdu vozidel z firem, od alkoholu, po technický stav vozidel, po kontroly dokladů řidičů. Opakovaně se prováděli i kontroly, tenkrát nazvané KCA, kontrola civilním vozidlem, příslušníci v uniformách a přehozeným pláštěm, v civilním vozidle sledovalo jízdu řidičů a řidiče následně zastavili a upozornili na přestupek. Toto však bylo oznámeno před akcí. Že se nejednalo pouze o akci, ve snaze vybrat co nejvíce pokut se dá popsat další z opakovaných akcí v různých školách. Ve školách jsme dělali besedy, ukázka techniky, radar, výbava služebních vozidel a vyzvání žáků s koly, aby ho předvedli ke kontrole. Žáky jsme upozornili na případné nedostatky. Prospěšná byla i beseda se žáky. Ú směvné bylo, když někdo z mladších žáků řekl, tatínek nás vezl na výlet a neměl zapnuté pásy, a maminka mu to říkala. Tehdy jsme to považovali za projev důvěry ze strany dětí. Někde se to svolalo ve třídě, v Jeseníku dokonce první ZDŠ svolala besedu do divadla. Plné divadlo, za stolkem na jevišti jsem odpovídal na dotazy žáků společně s vedoucím, tehdy IVP, Inspekce veřejného přádku, dnes Městská policie. Zájem byl velký a žáci brali besedu vážně. Dodám, že tehdy ještě nebyla dopravní hřiště a každá akce v rámci prevence měla svůj význam.

Proto tak dnes vystupují s názorem, že měření v obcích není vždy v zájmu bezpečnosti v dopravě, ale snaha vydělat do pokladny obcí co nejvíce peněz. I velení do služby bývalo načasováno na začátek a konec vyučování a někdy stačilo, postavit služební vozidlo na viditelné místo a doprava se citelně zpomalila a slnilo to účel. Také připomenu, ve službě nám pomáhali dobrovolníci z řad řidičů. Jejich žluté pásky na rukávu, nápisem PS VB opravňoval, za přítomnosti příslušníka v uniformě zastavovat vozidla a pomáhat při kontrole. Byly případy, kdy se k nám připojili i žáci škol a při kontrolách, kde se řidiči chovali správně, dostávali drobné dárky, které žáci sami vyrobili. Není to tak dávno, co mi, dnes dospělý občan řekl, já vás znám, vy jste s námi kontroloval řidiče na silnici v Lipové. Je to již několik desítek let. Bylo to příjemné setkání.

Dnes to nahrazují moderní dopravní hřiště a výuka je mnohem kvalitnější, ale ona je také hustější doprava a mnohem rychlejší vozidla. Věřím, že se na prevenci nezapomene a dál se bude pomáhat i žákům ve školách.

Přeji spoustu km bez nehod a bez nepříjemných setkání s příslušníky Policie.

Bohumil Poulíček


Bohumil Poulíček, kategorie: Zpravodajství, týden: 09, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.