Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 24.02.2024 14:06, jste 20242942. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

"Závislost na alkoholu devastuje stále mladší ročníky,"

Foto - říká kardiolog Nemocnice AGEL Bruntál MUDr. František Novák

"Závislost na alkoholu devastuje stále mladší ročníky,"

Česká republika je podle odborných zdrojů zemí, kde se se závislostí na alkoholu léčí téměř 6 tisíc lidí - až 2/3 zastávají muži. Následky dlouhodobého pití přitom postihují i mladé lidi. Zdraví a srdci škodí i jednorázový nadměrný příjem.

"Nadměrná konzumace alkoholu je pro člověka škodlivá. Alkohol poškozuje především mozek a nervový systém obecně, játra, ale může i vážně a nevratně poškodit srdce a jiné orgány. Nemocnice jsou plné lidí zdevastovaných alkoholem, a to, bohužel, i mladších ročníků," říká lékař kardiologické a interní ambulance Nemocnice AGEL Podhorská, MUDr. František Novák. "I jednorázový nadměrný příjem alkoholu může, u jedinců s dispozicemi, vyvolat srdeční arytmii (tzv. Holiday heart syndrom). Dlouhodobý nadměrný příjem alkoholu může vést k vysokému krevnímu tlaku, obezitě, což jsou rizikové faktory pro vznik ischemické srdeční choroby. Nejzávažnější projevy tohoto onemocnění je srdeční infarkt a náhlá smrt." Také u geneticky disponovaných jedinců, může vzniknout tzv. alkoholická kardiomyopatie. Jedná se o stav, kdy se srdce zvětší a zeslábne, selhává jako pumpa. To se pak projeví slabostí, dušností, otoky nohou a posléze časnou smrtí.

Názor, že pivo a víno neohrožují zdraví člověka, tak jako silnější destiláty, není pravdou. "Jsou to nápoje obsahující alkohol. Nejde o to, v jaké formě alkohol pijeme, ale v jakém množství. Obecně se za relativně bezpečné pro zdraví u dospělé osoby považuje - u mužů příjem 2 alkoholových jednotek, tj. 20 g alkoholu (což představuje asi 2 desetistupňová piva), u žen je to jen 1 alkoholová jednotka," upřesňuje lékař.

"Alkohol je dobrý přítel, ale špatný pán. Dobu, kdy se konzumace alkoholu stane závislostí, je obtížné poznat. Může vzniknout v každém věku. Signálem vzniku závislosti je tzv. tolerance - potřeba člověka stále větších dávek alkoholu," říká lékař gastroenterologické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská, MUDr. Miroslav Strnad. "Dlouhodobé požívání alkoholu ovlivňuje celý lidský organismus - poškozuje mozek a může vést až k demenci, poškozuje játra až do cirhózy jater s komplikacemi, může vést k chronickému zánětu slinivky břišní, snížení imunity, může zvýšit riziko rakoviny, snižovat plodnost u mužů i u žen."

Sporadická konzumace alkoholu k poškození organismu nevede. Pokud je ale konzumace alkoholu každodenní, platí o pivu, vínu i tvrdém alkoholu, může vzniknout trvalé a neléčitelné poškození organismu. Je to ale závislé na pohlaví (ženy jsou náchylnější), stavu výživy, genetice nebo kouření.

Stav pod vlivem alkoholu je nebezpečný také z hlediska úrazů, které vznikají v důsledku špatné koordinace těla, zpomaleným reflexům a ovlivněnému úsudku při jednání opilého. "Samozřejmě úrazy pod vlivem alkoholu, když se zraní sám konzument nebo jiná osoba, jsou poměrně časté, ale nejnebezpečnější jsou úrazy způsobené podnapilými řidiči s následkem těžkých zranění nebo dokonce smrti," uzavírá MUDr. Miroslav Strnad.

Agel Bruntál


Agel Bruntál, kategorie: Zpravodajství, týden: 02, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
Útěk z Prahy?
Dvě události
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.