Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 24.02.2024 14:11, jste 20243040. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Záhadné předměty jesenických sbírek

Foto - Mezi lidské potřeby, kromě materiálních hodnot, patří bezesporu poznání, z kterého mnohdy vyplývají pochyby, nejistota a také strach.

Záhadné předměty jesenických sbírek

Jeseník - Nemyslím v tomto případě strach jako emoci z určitého nebezpečí, z něčeho ohrožujícího, ale strach z něčeho tajemného, opředeného pověstmi a bájemi a při se cítit v bezpečí tak, jako u knihy či filmu zachumlaný v peřinách.

Přínosem pro zvídavé a tajemno milující je vydání knihy Vlastivědným muzeem Jesenicka "Záhadné předměty jesenických sbírek". Představení knihy široké veřejnosti se uskutečnilo 25. ledna v Rytířském sále jesenického muzea.

Pavel Rušar, ředitel muzea přivítal všechny přítomné, kterých bylo více než se očekávalo. Přivítal také místostarostu města Jeseník Václava Urbana. Poděkoval za spolupráci pracovníkům Vlastivědného muzea v Šumperku, Muzea v Bruntále a domácím z Jeseníku, z jejichž řad vzešli autoři této knihy. Současně poděkoval všem externím partnerům a studentům středních škol, kteří se ochotně zapojili do tvorby ilustrací. Mezi autory se řadí Lukáš Abt, Jakub Halama, Igor Hornišer, Pavlína Janíčková, Michaela Kollerová, Mária Kudelová, Kristina Lipenská, Pavel Macháček, Květoslava Málková, Matěj Matela, Jan Petrásek, Pavel Rušar, Milan Rychlý a Barbora Tomešová, mezi ilustrátory pak Eliška Sobalová, Alina Kozub, Nela Roušarová a Hesni Borovoy. Grafickou úpravu tvořila Kamila Reichmannová. Editorem publikace je Pavel Rušar.

Ve svém úvodním vystoupení vyjádřil radost z dařící se publikační činnosti pracovníků muzea a to převážně s regionální tematikou. Poděkoval také za spolupráci Městu Jeseník, MKZ Jeseník a SOKA Jeseník. Nemalé díky vyslovil Olomouckému kraji, který knihu vydal a jehož zástupce Jan Žůrek, radní pro kulturu a památkovou péči, v předmluvě této kiny řekl mimo jiné: "Věřím, že v neposlední řadě pro Vás tato publikace bude pozvánkou do expozic a na muzejní výstavy. Vystavený předmět je totiž příležitosti k debatě v novém kontextu. K debatě, která má sílu nahradit nejasnost poznáním."

Václav Urban především poděkoval za spolupráci VMJ s městem, kladně hodnotil veškerou publikační, výstavní a přednáškovou činnost muzea a popřál mnohé další úspěchy.

Poté čtyři odvážní autoři a jeden ilustrátor odpovídali na všetečné otázky moderátorovi celé akce. Například, který muzejní předmět uvedený v publikaci měli nejraději, jaké potíže měli s výběrem a jaká byla celková atmosféra při tvorbě této knihy ap. Velkou radost pak moderátor akce způsobil všem posluchačům předáním knihy. To všechny potěšilo a při tom si ještě mohli zakoupit z nabídky již dříve vydaných publikací.

Pro ty, kteří se představení knihy nemohli zúčastnit, vytvořilo muzeum nabídku, kdy si jakýkoliv zájemce zakoupí jednu dříve vydanou knihu v muzeu, tak k ní obdrží jako dárek knihu "Záhadné předměty jesenických sbírek".

Akce byla velmi pěkná a kniha pro mnohé je inspirativní v pátrání po minulosti.

Na snímku autorské podepisování. FOTO (JL)


JL, kategorie: Kultura, týden: 02, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
Útěk z Prahy?
Dvě události
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.