Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 18.06.2024 07:21, jste 20855750. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

PETICE ZA REFERENDUM O EURU

Důvody, proč by se mělo konat referendum právě nyní, jsou dány skutečností, že společná evropská měna EURO, resp. podmínky členství v eurozóně se od konání referenda o vstupu do EU (kdy součástí přístupových dohod byl i závazek ČR přijmout EURO) výrazně změnily.

Přijeti EURA nyní znamená nejen změnit měnu a plnit maastrichtská konvergenční kritéria, ale řadu dalších zásadních změn, které výrazně omezí suverenitu České republiky, a ještě výrazněji podpoří integraci ČR do evropských struktur. Zároveň 1. května 2024 to bude 20 let členství ČR v EU a občané nyní mohou mnohem lépe (na základě vlastní dvacetileté zkušenosti) zvážit výhody a nevýhody, přínosy a rizika plynoucí z tohoto členství a jejich odpověď na otázku, zda si přejí vyšší integraci ČR v rámci EU v podobě přijetí společné měny, bude mnohem fundovanější. Toto politické rozhodnutí bude mít i vážné ekonomické dopady, neboť jsou výrazné rozdíly mezi státy eurozóny v ekonomické i platové úrovni, v cenové hladině a EURO jako měna více vyhovuje ekonomicky silným státům. Přijetím EURA se českým občanům drahé nákupy ještě více prodraží, neboť dojde k dalšímu nárůstu cen, což bude dále lehce proinflační a přinese tak konec měnové stability v době, kdy je koruna stabilní měnou. Jsme si vědomi závazku přijmout EURO, který pro ČR vyplývá z přístupových dohod, ale chceme navázat na švédský precedent referenda o EURU v roce 2003, kdy Švédsko i přes existenci stejného závazku, jaký má ČR, referendum vypsalo a negativní výsledek je respektován jak všemi švédskými vládami, tak Evropskou unií. Dovolte nám připomenout otázku z tohoto referenda: Myslíte si, že Švédsko má zavést EURO jako svou vlastní měnu?

Jsme přesvědčeni, že obdobná otázka je nyní na místě pro Českou republiku a její občany, aby této vládě i vládám, které přijdou po ní, dali jasně najevo svou vůli, zda si přejí pokračovat v procesu přijetí EURA či nikoliv.

Stálá petiční místa v Jeseníku:

28. října 892/11 (naproti divadla), Po - Pá: 08:00-16:00 (i 20:00) tel. 602539191, v sobotu nevolat

Zdravá kavárna, Vodní 227, Po - Pá: 09:00 - 18:00, So: 09:00-12:30 hod.


kategorie: Zpravodajství, týden: 03, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Nadýchali ještě před Silvestre...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Jeseník chce stavět plavecký b...
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.