Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 23.02.2024 02:48, jste 20236430. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Hubneme s rozumem

Foto - Hubnutí jako nejčastější novoroční předsevzetí má svá úskalí. Jen pravidelný režim však přináší trvalé výsledky

Hubneme s rozumem

Říká se, že neodborné cvičení bez předchozích zkušeností a fyzické kondice může představovat i určitá rizika pro svaly, srdce, šlachy a klouby, je tomu ovšem skutečně tak? Na nejčastější otázky k tématu odpovídá zkušený fyzioterapeut Mgr. Dariusz Nogol.

„Cvičení, které není řízeno pod odborným dohledem a není tak korigováno dle pohybových a zdravotních možností jedince, může v konečném důsledku přinést více škody než užitku. Při nesprávné volbě či způsobu cvičení může docházet k prohloubení již přítomných svalových dysbalancí a následné bolesti funkční či strukturální příčiny, to vše může vyústit v poškození svalů, šlach i kloubů, které na náhlou fyzickou zátěž nebyly dosud zvyklé, “ říká Mgr. Dariusz Nogol, fyzioterapeut rehabilitační ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Rýmařově s tím, že u svalů dochází ke tvorbě mikro ruptur svalových vláken s následným prosáknutím okolí tedy otokem měkkých tkání projevující se bolestivostí a omezení pohybu postižené části těla. Stejně tak se přetížení projeví i v rámci šlachového aparátu, kdy dochází k častějším zánětlivým procesům a rekonvalescence bývá velmi dlouhá. Nejinak je tomu i u postižení kloubů a kloubních struktur jako jsou chrupavky či menisky. Při nesprávné vzájemné koordinaci svalových skupin dochází ke špatnému postavení kloubů a tím ke zvýšenému opotřebení kloubních ploch, zvýšenému riziku vzniku či zhoršení kloubních artróz.

Jak tedy správně začít s novým druhem sportu? „V ideálním případě by si měl jedinec nejprve stanovit svůj cíl a důvod, proč chce právě se cvičením začít,“ říká fyzioterapeut. Je důležité, zda se jedná o estetický podíl (redukce váhy, povánoční „cvičící horečka“, nová novoroční předsevzetí), cvičení z důvodu zdravotní indikace (vertebrogenní obtíže, bolesti kloubů), nebo se jedná o kompenzaci pracovního zatížení (jednostranná pracovní zátěž, práce u PC, zvedání těžkých břemen). A podle toho zvolit ideální fyzickou aktivitu, která tento cíl splní. Zvolte si takový sport, který je vám blízký, bude vás bavit a budete se na něj těšit.  Ať si vyberete jakýkoliv sport, myslete na to, že pravidelnost je základ. Obecně lze říci, že začínáme s jednoduššími variantami cvičení, v kratších časových intervalech a s nižší týdenní frekvencí, pomalu tak tělo připravujeme na tělesnou aktivitu, kterou budeme později navyšovat. Ať už si vybereme jakýkoliv druh cvičení či sportovní aktivity vždy je nejvhodnější způsob poradit se s odborníkem, který stanoví cvičební plán a v lepším případě bude dohlížet na samotné provedení,“ doplňuje doporučení Mgr. Nogol.

Jak můžeme zjistit, zda jsme si vybrali vhodný druh zátěže? „Pokud se při samotné zátěži nebo po ní prokáže zhoršení vašeho zdravotního stavu či zvýšení bolestí, zpozorněte, něco je špatně. Je důležité poslouchat své tělo, a pokud při cvičení cítíte bolest zastavte a odpočiňte si. Protlačit se přes bolest není dobrý nápad, protože může dojít k již zmíněným zraněním. Náročnější a intenzivnější cvičení nemusí být nutně lepší – ne vždy platí pořekadlo „co bolí, to sílí“. Pokud si svou volbou sportovní aktivity nejste jistí, především s ohledem na zdravotní stav či jiné indispozice, zkonzultujte výběr sportu s lékařem nebo navštivte fyzioterapeuta,“ říká Mgr. Nogol.

Právě novoroční předsevzetí jsou častým impulsem ke cvičení také u lidí s vysokou nadváhou, kteří s fyzickou aktivitou bohužel nemají příliš zkušeností. Ale nejen obézní jedinci by se měli mít na pozoru. Také štíhlý člověk, který ovšem trpí vysokým nedostatkem svalů, musí s novou aktivitou začít pomalu a s rozvahou. „Důležité je zvážit svou aktuální fyzickou zdatnost a začít pomalu. Při vysoké nadváze je vhodné vyvarovat se cvičení, při kterých jsou zatěžovány především nosné klouby, vhodná aktivita je tak chůze s odlehčením pomocí trekových holí, cvičení ve vodním prostředí či plavání, jízda na kole či rotopedu. Cvičením pod dohlede lze také korigovat správnost držení těla, je zapotřebí zapojit a posílit svaly, které mají tendenci k ochabnutí a naopak protáhnout svaly, které mají tendenci ke zkrácení a snažit se odstranit tak vzniklé svalové dysbalance,“ radí Mgr. Nogol a dodává, že při cvičení nesmíme zapomenout zohlednit také předešlé úrazy: „V případě starších zranění, vrozených anatomických odchylek nebo bolestí pohybového aparátu je vhodná konzultace s fyzioterapeutem, který pomůže s výběrem vhodného sportu a poradí, jak dělat zvolenou pohybovou aktivitu správně s ohledem na váš aktuální zdravotní stav,“ uzavírá Mgr. Dariusz Nogol, fyzioterapeut rehabilitační ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Rýmařově.

Dariusz Nogol. FOTO Agel


(TZ), kategorie: Zpravodajství, týden: 01, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
Útěk z Prahy?
Dvě události
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.