Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 08.11.2024 19:45, jste 21626086. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

I počasí si u nás dělá, co chce

S pravidelností, snad jen u oznámení o přesném čase, slyšíme a vidíme zprávy pěstitelů, sadařů a zemědělců, jak počasí ničí úrodu a většinou zpráva končí, budeme muset navýšit ceny.

V současnosti se počasí vrátilo k zimním teplotám a opakovaně nám někdo vysvětluje, jak to poškodilo květy a dokonce i vypočítaný předpoklad ztrát na úrodě. Já jsem informace o vlivu počasí na úrodu slyšel jako dítě, otec byl zahradník. I tenkrát se zakrývalo, co se dalo, a byla snaha zachránit vše, co bylo ohroženo mrazem.

Dnes vystoupí snad při každé změně počasí nějaký odborník s velmi přesným výpočtem očekávaných škod na úrodě, jak na polích, tak sadech. Vidíme majitele, jak ukáže zničený květ a oznámí, že sklizeň bude prodělečná, často s uvedením výše škod, následek je jasný, dojde opět ke zdražení ovoce a zeleniny, nebo se nakoupí v zahraničí a tam je i s drahým dovozem levnější. Nebudu se pouštět do řešení dotací, to je problém odborníků. Vrátím se k reportážím z minulých let. Sady s dozrávajícím ovocem a hrozí jeho zničení na stromech. Nejsou lidi na česání ovoce, nebo sklizeň zeleniny. Něco málo vyřeší samosběr. Kde vzít lidi na tuto práci? Nabízí se odpověď, hledejme mezi nezaměstnanými, tedy žadateli o zaměstnání, část jsou to mladí lidé. Byl by problém tyto lidi využít ke sklizni úrody? Velmi často slyšíme od určitých osob, hledám si práci. Hledat se může tak poklad, do práce se chodí. Je snad na ÚP málo pracovníků? Nebylo by lepší místo kanceláří jezdit mezi lidi a spolupracovat a také kontrolovat něco jiného, jako lejstra? Situace je tak vážná, že jsme slyšeli i viděli reportáž ze sadů, kde se stromy i s ovocem vytrhávaly a ze sadů se stanou, příkladně pole s řepkou. Ta není náročná na ruční práce. Sadař řekl, nevyplatí se mi úrodu sklízet a prodávat, nikdo to navíc nechce dělat. Toto asi neslyšel ministr zemědělství, to se vyhodí úroda, sad je pouze doplněk přírody? Situace je stejná i s vinaři. Ve čtvrtek jsme mohli vidět studenty školy pro budoucí vinaře, vyjadřovali nespokojenost s úvahami na vrácení daní na tiché víno, oni také nebyli hluční, ale brzdili dopravu na trase k hranicím do Rakouska. Nebyl protest v době, kdy se vinaři vyjadřují, že nestíhají úrodu ochránit, zbytečný? Co pedagogové, nešlo by například nabídnout pomoc studentů při současných mrazech? Podle spousty občanů není odpuštěná daň na tichá vína ta nejpotřebnější pomoc našemu hospodářství. Nabízí se poznámka, to začínají mladí brzy s nepokoji, nemělo to přijít s nástupem do zaměstnání a zjištěním skutečného stavu v zemědělství?

Doufejme, že se nebudou dohadovat traktoristé se sadaři a zelenináři, o kom by se mělo natáčet víc reportáží a kde jsou horší podmínky k hospodaření. A my občané nebudeme sledovat reportáž, také z těchto dnů, kolik procent potravin se vyhazuje do odpadu. Doufám, že neuvidíme vykukující nohy z kontejnerů a odborníky, jak berou vzorky pro výpočet nesmyslných výpočtů. Dá se na uvedený nesmysl s přesnými výpočty o vyhozených potravinách reagovat jinak? Co tak poslat je na brigádu na pole nebo do sadu?

Bohumil Poulíček


Bohumil Poulíček, kategorie: Zpravodajství, týden: 09, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Boj o koryta nebo o principy?
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.