Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 28.05.2023 21:26, jste 18680619. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Nenadálé odvolání ředitelky MKZ Jeseník

Foto - Není to tak dlouho, kdy jsme v JT č. 03/2022 představili novou tvář jesenické kultury Kateřinu Tomanovou. Do funkce ředitelky MKZ byla uvedena na základě přesvědčení výběrové komise ve výběrovém řízení vyhlášeného městem Jeseník. Do práce se vrhla s plným nasazením a její výkon v oblasti kultury města byl hodnocen obyvateli velmi kladně. I audit, kterým prošlo hospodaření MKZ v loňském roce, dopadl bez ztráty kytičky. O to překvapivější byla informace o odvolání z funkce ředitelky MKZ Kateřiny Tomanové k datu 16. ledna 2023.

Nenadálé odvolání ředitelky MKZ Jeseník

A protože jsme ji při jejím nástupu představovali, rozhodli jsme se s ní udělat rozhovor, aby měla možnost se k odvolání vyjádřit.

JT: Do Jeseníku jste nepřišla nepolíbená kulturou. Měla jste již dlouhodobé zkušenosti v této oblasti. Čím jste komisi při výběrovém řízení přesvědčila, že vybrali zrovna vás?

KT: Vzhledem k tomu, že podmínky výběrového řízení byly tehdy nastaveny docela s vysokými kvalitativními požadavky na ředitele, nehlásilo se mnoho uchazečů. Pokud vím, tyto podmínky, kromě mě, splnil pouze jeden uchazeč. Bylo mi řečeno, že mě vybrali, protože nejsem z Jeseníku a nemám na nikoho žádné vazby, ačkoliv v požadavcích na ředitele byla znalost místního prostředí výhodou. Nyní již nejsou požadavky na uchazeče o místo ředitele/ředitelky tak vysoké. Uchazeč už nemusí mít vysokou školu, stačí střední škola a není uvedena ani povinnost maturity. Navíc je uchazečům slibován plat, kterého jsem já nikdy nedosáhla ani se třemi vysokými školami, a to jsem vzhledem k praxi byla zařazena do nejvyššího možného platového stupně. Dále může nyní nový vybraný ředitel využívat služební byt, já jsem tuto možnost nedostala a dojížděla jsem z Ostravy nebo přespávala v šatně divadla. Přijdou mi tak ve srovnání tehdejší a současné výběrové řízení nerovná. Ale na druhou stranu naprosto kvituji, že jsou pro nového ředitele vytvořeny kvalitnější podmínky, protože je pro svou práci potřebuje.

JT: Vím, že jste se své práci v Jeseníku věnovala více jak na sto procent. Co všechno jste za dobu svého působení v MKZ pozvedla či vylepšila?

KT: To asi nemohu posoudit já. Pracovala jsem tak, jak jsem zvyklá a za rok ve funkci ředitelky jsem toho moc nestihla pozvednout a vylepšit. Ten rok je tak akorát na zorientování se v místním prostředí, které jsem do té doby vůbec neznala. Na co jsem však pyšná, že se mi povedlo pro MKZ na kulturu získat více než 800 tis. Kč na dotacích z kraje a ministerstva. To se zatím nikomu v minulosti nepodařilo. Občané tak mohli mít více kulturních akcí, divadelních představení, než byli zvyklí, dotace nám pomohly rozjet letní divadelní scénu ve Smetanových sadech s pravidelným programem divadel, koncertů a filmové projekce od června do srpna. A mnoho dalšího. Vždy mě těšily pozitivní reakce od diváků a návštěvníků akcí.

JT: Vím také, že hospodaření MKZ prošlo interním auditem města Jeseník. Měla jste zde nějaké závady, nebo byl audit spíše na pochvalu?

KT: Tak to víte více než já. Myslím si, že k tomu by se měla vyjádřit spíše městská auditorka než odvolaná ředitelka, popř. město, které mělo výsledky auditu dříve než MKZ. JT: Překvapilo vás nenadále odvolání, bez předchozích výtek či upozornění?

KT: Ano, velmi. Už proto, že jsem neměla žádné signály a výtku jsem prakticky za celé své působení nezaznamenala. Dokonce jsem v prosinci byla ohodnocena docela vysokou mimořádnou odměnou za svou práci. Takže odvolání hned pár dnů poté mi přišlo nestandardní. A vlastně do teď nevím důvod svého odvolání. Sama si žádné chyby nejsem vědoma a důvody se mi nabízejí pouze spekulativní. Zaměstnanci MKZ dostali informaci od paní starostky, že se moje vize vedení MKZ rozcházely s vizemi města. Ačkoliv přemýšlím, mně vlastně nikdo vize města nesdělil. A v čem konkrétně ten rozchod byl, mohu opět jen spekulovat. Ale fakt to nevím.

JT: Zdá se vám, odvolání z funkce i v době kdy jste ve stavu nemocných, normální?

KT: Zřizovatel má právo odvolat ředitele kdykoliv. Tak závažný krok, jako je odvolání ředitele příspěvkové organizace, musí být předem plánován, aby nedošlo k destabilizaci organizace. A že mi do toho zrovna vlezly zdravotní důvody umocněné ještě covidem, který jsem chytla, to se prostě stává. Rozhodně si nemyslím, že by byl záměr města mě odvolat z funkce ve stavu nemocných. Spíše se to náhodně sešlo. Nenormální mi spíše přijde, že mě odvolali ve chvíli, kdy se vyúčtovávají dotace, podávají dotace na kraj, finalizuje roční účetní závěrka a inventarizace. Přitom všechna podání žádostí o dotace dle „mých údajných rozcházejících se vizí“ schválila rada na stejném jednání, kterým mě odvolala. Ale protože jsem zodpovědná, tak jsem ve stavu nemocných i odvolaných pomohla všechny záležitosti s vyúčtováním dotací, finalizací závěrky atd. vyřešit. Z města dokonce za mnou přijeli domů do Ostravy, abych se podepsala pod získanou dotaci z kraje na letošní rok pro knihovnu, protože by jinak moje odvolání z funkce ředitelky získání dotace zkomplikovalo. Takže spíše tyto záležitosti s načasováním odvolání mi přišly nenormální než odvolání ve stavu nemocných.

JT: Po svém uzdravení zůstanete v Jeseníku na základě pracovní smlouvy, kterou máte uzavřenou s městem Jeseník?

KT: Nemám uzavřenou pracovní smlouvu. Pracovala jsem na základě jmenovacího dekretu. Nyní by město mělo splnit po ukončení mé nemocenské nabídkovou povinnost a práci mi nabídnout. Zůstala jsem zatím řádovým zaměstnancem. Tak vyčkám, zda mi město místo nabídne a za jakých podmínek. Pak se rozhodnu, zda zůstanu či ne. Práce se nebojím, nemusím být zrovna ředitelka.

JT: Přejeme vám i v dalších činnostech, kterým se budete věnovat, hodně úspěchu a věříme, že na Jeseník nezanevřete.

KT: Děkuji, nezanevřu. Získala jsem tady hodně zkušeností, jsem šťastná i ráda za práci, kterou jsem zde mohla dělat, a získala jsem v Jeseníku mnoho přátel, o které bych nerada přišla.


JL, kategorie: Kultura, týden: 06, ročník: 33, rok: 2023

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
3 Společenská kronika
4 Řádková inzerce
6 Předplatné
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.