Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 01.04.2023 16:02, jste 18290272. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

K řešení toho bylo víc než dost

Bazén nad propastí, velká debata ke komunálním odpadům a kůrovec řádící v obecním lese.

Česká Ves - Zastupitelé v České Vsi mají přes svátky rozhodně o čem přemýšlet. Na jednání, které proběhlo ve čtvrtek 15. prosince, totiž dostali materiál, který představil rozpočet plaveckého bazénu na rok 2023. "Zastupitelstvo obce ho vzalo vědomí a pověřilo finanční a investiční výbor vytvořením devítičlenné komise, která by měla posoudit všechna pro a proti ohledně dalšího provozu bazénu. Přizváni do ní by měli být i představitelé Jeseníku," říká starosta České Vsi Petr Mudra a vysvětluje: "Nejde jen několikanásobné navýšení energetických nákladů, které se neobejde bez mnohem širší spoluúčasti obcí (nyní okolní obce přispívaly dohromady částkou necelého miliónu korun, celkové náklady na provoz bazénu by se přitom v roce 2023 měly pohybovat minimálně v rozsahu 8,5 miliónu korun). Česká Ves nemůže takovou sumu platit sama, navíc se zde v případě uzavření bazénu otevírá otázka nejen otázka plaveckého výcviku dětí, ale i případné ztráty zaměstnaní pracovníků bazénu a dalšího využití objektu."

Nebyla to ve čtvrtek večer jediná napjatá chvíle během zasedání zastupitelstva, které se takřka symbolicky konalo ve Válečném muzeu v České Vsi a k dokreslení dramatické atmosféry už chyběl jen khaki svetr na hrudi starosty obce. Dlouhá debata se totiž rozběhla také kolem likvidace komunálního odpadu. Svozová auta TS Jeseník nemají ještě žádná zařízení, která by umožňovala dokumentovat množství odpadu odevzdávaného jednotlivými domácnostmi, takže jediným kritériem bude jeho objem. Platit se bude 90 haléřů za litr, tedy 99 Kč za odvoz klasické 110 l popelnice.

V diskuzi se jednalo nejen o výši ceny, ale i o tom, že v některých lokalitách (např. u panelových domů) jsou kontejnery vzhledem k počtu osob mnohem více zaplněné než jinde a jak zabránit tomu, aby lidé v rámci šetření neházeli odpad "k sousedovi" nebo někde do příkopu. Více třídit, více si hlídat svou popelnici a nově ji zřejmě i zamykat bude mottem příštího roku s České Vsi. Mezi tak výživnými body jednání, které rozhodně nebylo krátké a týkalo se i rozpočtových otázek, téměř "zapadla" zpráva o hospodaření v obecním lese, kde si vedle obce vede svou samostatnou agendu i kůrovec a stará se o to, aby jeden a půl procenta příjmů do obecní kasy nedobrovolně plynulo z těžby napadených stromů, přestože by bylo potřeba spíše sázet než kácet.


pm, kategorie: Zpravodajství, týden: 09, ročník: 33, rok: 2023, zobrazení: 96

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
3 Řádková inzerce
4 Předplatné
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitel... - 1857x
Neplatil výživné, teď mu ... - 1505x
Kraj znovu pomůže s rozvo... - 1483x
Mužům AC Gamaspol Jeseník... - 1425x
Únorové novinky za zelený... - 965x
Nejčtenější sloupky
"Chtěl bych se dožít... - 8839x
K ČEMU VOLBY - 3170x
Internetový úvod - 2047x
Hádejte třikrát - 1800x
Mikulovice bez praktickéh... - 696x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.