Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 01.04.2023 15:25, jste 18290168. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Exkurze Jeseničáků ve Stora Enso

Foto - Co to je Stora Enso? Je to společnost vyrábějící obnovitelné materiály. Vyvíjí a vyrábí řešení založená na dřevě a biomase pro celou řadu odvětví jako je stavebnictví, maloobchod, potraviny a nápoje, výroba, vydavatelství, farmacie, kosmetika, cukrářství, hygiena a textil s aplikací po celém světě. Vedle závodů této společnosti v Bad St. Leonhard, Ybbs (Rakousko) a Gruvön (Švédsko) je u nás ve Ždírci nad Doubravou.

Exkurze Jeseničáků ve Stora Enso

V tomto závodě, jehož pila má roční kapacitu pořezu až do 700 tisíc m3, zpracovává pouze jehličnaté dříví smrk a jedli. Společnost má ve svém programu vyvíjet produkty a technologie založené na obnovitelných materiálech, v mnoha případech představující nízkouhlíkovou alternativu k produktům vyrobených z fosilních a neobnovitelných materiálů. Společnost usiluje o to, stát se leaderem ve svém oboru, vyhledávaným partnerem a respektovaným členem společností, ve kterých pracuje, chce přinášet hodnotu svým zákazníkům, zaměstnancům, investorům, dodavatelům a dalším zúčastněným stranám. Usiluje o to, aby byly lesy i plantáže spravovány udržitelným způsobem, a aby bylo více stromů vysázeno než pokáceno. Zkrátka, soustavně hledá způsoby, jak zlepšovat procesy, šetřit energii a využívat suroviny co nejefektivněji.

V rámci svého výrobního programu přijala společnost projekt k výrobě CLT panelů, který rozhodnutím o investici v září 2020 počítal se spuštěním výroby ve 3. čtvrtletí roku 2022. Tehdy byl vyroben první panel. CLT panely představují moderní a udržitelný stavební produkt, který umožňuje velice přesnou a rychlou výstavbu. Plánovaná roční kapacita zařízení nové linky, která je jednou z nejmodernějších na světě počítá po uvedení do plného provozu s výrobou zhruba 120 000 m? křížem lepených (CLT) panelů. Společnost do nové linky investovala 79 milionů eur.

U příležitosti slavnostního otevření nové produkční jednotky Stora Enso na výrobu CLT panelů (vrstvené dřevo z křížem lepených desek) proběhla 7. října 2022 tisková konference.. Na ni Lars Völkel, ředitel divize EVP Wood Products společnosti Stora Enso uvedl: „Toto nové supermoderní výrobní zařízení je plně v souladu s naším strategickým konceptem integrované výroby a umožní nám nabízet rozsáhlou škálu kvalitních stavebních řešení pro budoucí generace. Dokončení projektu je pro společnost Stora Enso zásadním krokem vpřed. Vděčíme za něj našemu týmu ve Ždírci nad Doubravou, který celý projekt velmi profesionálně vedl a dokončil v souladu s harmonogramem a rozpočtem.“ Ředitel závodu ve Ždírci nad Doubravou Martin Brebis uvedl: „Jedná se o historický moment, Spojení se stávající pilou přinese další výhody týkající se využití surovin, energií a logistiky. Nová linka také vytvoří více než 100 nových pracovních míst.“

A protože vlastníci obecních lesů Bělá pod Pradědem, Česká Ves a Písečná dodávají společnosti Stora Enso prostřednictvím s.r.o. Obecní lesy Lipová – lázně vyrobenou jehličnatou kulatinu v objemu cca 6000 m3 ročně, zorganizoval správce Obecních lesů Lipová – lázně Kamil Kolb exkurzi pro starosty a místostarosty výše uvedených obcí, majících ve vlastnictví les s cílem obeznámit se s využitím dodané hmoty z lesů jimi spravovaných v provozu Story Enso ve Ždírci nad Doubravou. Účastníci exkurze byli vřele přivítání pracovníky zpracovatelské firmy, prošli s odborným výkladem všemi pracovišti. Nejvíce všechny, dle očekávání, zaujala samotná výroba CLT panelů, jejich využití a technické parametry. Viděli, že CLT panely jsou odolné, stabilní, rychle se montují, jsou nákladově efektivní a vyznačují se vysokou mírou udržitelnosti, a to jak při výstavbě atraktivních dřevěných mrakodrapů, tak i u tradičních dřevostaveb v podobě škol či kanceláří. Viděli také, že v celém výrobním provozu je kladen maximální důraz na dodržování bezpečnosti práce.

Exkurze určitě splnila svůj účel a obohatila účastníky o poznatky z lesnického či dřevařského provozu.

Na snímku členové exkurze. FOTO(JL)


JL, kategorie: Zpravodajství, týden: 09, ročník: 33, rok: 2023, zobrazení: 88

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
3 Řádková inzerce
4 Předplatné
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitel... - 1855x
Neplatil výživné, teď mu ... - 1504x
Kraj znovu pomůže s rozvo... - 1482x
Mužům AC Gamaspol Jeseník... - 1421x
Únorové novinky za zelený... - 965x
Nejčtenější sloupky
"Chtěl bych se dožít... - 8836x
K ČEMU VOLBY - 3169x
Internetový úvod - 2044x
Hádejte třikrát - 1798x
Mikulovice bez praktickéh... - 694x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.