Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 01.04.2023 15:33, jste 18290272. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Ráj hudby a vytržení

10. února 2023 proběhl v jesenické Kapli od 17 hod. klavírní recitál Jiřího Hrubého, pianisty, jehož jesenická hudby a uměnímilovná veřejnost dobře zná.

Ale jak už se to někdy stává, objektivní i subjektivní důvody zabrání návštěvníkům dostavit se ve větším počtu, což v tomto případě byla velká škoda. Umělec sestavil náročný, ale přitom překrásný repertoár výhradně z děl českých skladatelů - Jiřího Antonína Bendy, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka. Střídaly se skladby známé i méně známé, roztoužené i uklidňující, radostné a veselé i smutnější a nostalgické, jak to chodí i v životě. Odrážely náladu autorů a stav jejich duše, když je skládaly, ale také emoce interpreta, který k nim má hluboký vztah a hraje je tak, že každý návštěvník koncertu je spoluprožívá.

Uveďme slova jedné nadšené posluchačky z Domašova, která Jiřího Hrubého zná z jesenických koncertů pořádaných agenturou Melodiaart: "Jako u moře jsem si připadala, když zněla Smetanova etuda "Na břehu mořském". Z pódia se na nás řítily vlny příboje tónů jedna za druhou a my s nimi pluli do ráje hudby a vytržení." Neskonalá krása a u známých skladeb (třeba Sukova"Píseň lásky") i radost z naplnění našeho očekávání. A jindy melancholie a trocha jímavého smutku, tak jak to život přináší a jak to k němu patří. Ve hře Jiřího Hrubého je "slyšet" nejen to, že je vynikající klavírista úspěšný i na mnohých světových scénách, ale i laskavý člověk se srdcem plným lásky ke své ženě, třem dětem, přátelům, všem lidem, kteří se opájejí krásou hudby, při níž lze alespoň na chvíli zapomenout na problémy tohoto světa.

Přejme si, aby takových zážitků bylo více, a ze srdce poděkujme umělci klavíristovi za nezapomenutelný večer. Viola Králová


Viola Králová, kategorie: Kultura, týden: 09, ročník: 33, rok: 2023, zobrazení: 29

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika
1 Odešli z našich řad
2 Společenská kronika
3 Řádková inzerce
4 Předplatné
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitel... - 1855x
Neplatil výživné, teď mu ... - 1504x
Kraj znovu pomůže s rozvo... - 1482x
Mužům AC Gamaspol Jeseník... - 1422x
Únorové novinky za zelený... - 965x
Nejčtenější sloupky
"Chtěl bych se dožít... - 8838x
K ČEMU VOLBY - 3169x
Internetový úvod - 2045x
Hádejte třikrát - 1798x
Mikulovice bez praktickéh... - 695x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.