Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 23.04.2024 00:40, jste 20532881. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Kraj sníží obcím příspěvek pro veřejnou dopravu

Foto - Olomoucký kraj zajišťuje podle zákona dopravní obslužnost na svém území, tedy veřejnou autobusovou a drážní dopravu. Šesti procenty se na financování této služby podílí také obce a města, a to na základě dlouhodobých smluv uzavřených prostřednictvím společnosti KIDSOK. Náklady na veřejnou dopravu v Olomouckém kraji činily v loňském roce 1,6 miliardy korun, obce přispěly částkou 97 milionů korun.

Kraj sníží obcím příspěvek pro veřejnou dopravu

Kraj - Všechny uzavřené smlouvy obsahují mimo jiné také inflační doložku, na základě které jsou obcím výše příspěvků na jednoho obyvatele každoročně upravovány. V loňském roce dosáhla průměrná míra inflace 10,7 %. Odbor dopravy Krajského úřadu Olomouckého kraje, KIDSOK a hejtman se dohodli na úpravě smluv. Výše inflační doložky bude zastropována na 5 % a nově se bude přepočítávat výše příspěvku obcí aktuálním počtem obyvatel dle dat Českého statistického úřadu. Rada Olomouckého kraje na svém pondělním jednání tuto změnu schválila. Finálně bude o návrhu rozhodovat krajské zastupitelstvo na únorovém jednání.

„Pokud míra inflace nepřesáhne stanovenou horní hranici, bude se úprava cen odvíjet od její skutečné výše. V případě, že bude inflace vyšší, příspěvek na jednoho obyvatele vzroste maximálně o 5 %, na kterých jsme se s radními shodli. Chceme zajistit, aby dopady vývoje inflace na veřejnou dopravu a úpravu cen byly pro obce přijatelné,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Aby kraj zajistil dopravní obslužnost celého regionu i v letošním roce, vynaloží z rozpočtu částku 1,77 miliardy korun. Předpokládaný příspěvek obcí v roce 2024 na jednoho obyvatele činí 194 Kč za rok. Obce se tak na financování veřejné dopravy podílí zmíněnými 6 %.


TZ, kategorie: Zpravodajství, týden: 03, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Dvě události
Kauza Jindřichov
Jeseník chce stavět plavecký b...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.