Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 21.04.2024 10:29, jste 20525902. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Střední školy začaly přijímat přihlášky

Celkem dvacet dní mají žáci posledních ročníků základních škol na odeslání přihlášek na střední školy. Letos novým způsobem, a to elektronicky. Volných míst na středních školách je dostatek, celkem 7 700.

Střední školy začaly přijímat přihlášky

Kraj - „Deváťáků na základních školách v kraji je nyní přesně 6 134, k tomu na víceletých gymnáziích 750. Střední školy jsme na současnou situaci připravili, hned na několika školách jsme pro školní rok 2024/2025 navýšili počet míst,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Například nová třída oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika vznikne v Olomouci, jedná se o detašovaní pracoviště Střední pedagogické školy Přerov. Výčet dalších navýšených míst přibližuje krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec: „O jednu třídu se navýší kapacita čtyřletého studia Gymnázia Čajkovského v Olomouci. K navýšení tříd dojde také na dvou obchodních akademiích v Olomouci a Šumperku v oboru Ekonomické lyceum. V Šumperku nově otevíráme třídu přírodovědného lycea na Střední odborné škole. Dvojnásobný počet žáků přijme v oboru informační technologie Střední průmyslová škola strojnická v Olomouci. A na všech zdravotnických školách kraj navýší počet přijímaných školáků v oboru praktická sestra,“ popsal.

Dlouhodobě přetrvává zájem o studium na gymnáziích a obchodních akademiích. U obou byl loňský zájem až čtyřnásobný vzhledem k předchozím rokům. Zájemci tedy musí počítat s tím, že například u gymnázií nebudou všichni uspokojeni, tak jako každý rok. Na odborných školách se školáci nejvíce hlásí na elektrotechnické, sociální a zdravotní obory. Větší zájem je o technické obory, jako je strojírenství, elektrotechnika či informatika. Bohužel malý zájem stále přetrvává u řemeslných oborů, jako je klempíř, zedník nebo tesař.

Letos se přihlášky na střední školy podávají pouze elektronickou cestou. Změna v procesu přijímacího řízení je vedena snahou celý proces zjednodušit a zefektivnit. „Sníží se například počet odvolávacích řízení a většina volných míst na školách bude informačním systémem obsazena již v prvním kole dle priorit uchazečů, které v přihláškách musejí u jednotlivých škol uvádět,“ dodal radní Jakubec.


TZ, kategorie: Zpravodajství, týden: 03, ročník: 34, rok: 2024

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Dvě události
Kauza Jindřichov
Jeseník chce stavět plavecký b...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.