Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 03.12.2023 14:57, jste 19840992. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Sedmdesát let Jesenické výtvarné skupiny

Co to je sedmdesátka? Pro většinu lidí jen pouhé číslo. Když se však vztáhne k životu jednotlivce, její význam začne být silně emotivní. Je to totiž věk, kterého by se většina lidí chtěla dožít. Ne vždy je všem jejich přání splněno.

Sedmdesát let Jesenické výtvarné skupiny

Jeseník - Co je však toto číslo k historii lidstva? Nic moc, ale přesto hraje ve vývoji lidské společnosti určitou etapu na níž by se nemělo zapomínat. A to je právě ten moment, abychom si uvědomili, že toto číslo není jen ledajaké, ale má velikou a nezastupitelnou roli. V našem případě v životě Jesenické výtvarné skupiny. JVS byla založena v roce 1953 jako malířský kroužek v době, kdy se ve výtvarném umění vyvíjela etapa socialistického realizmu a lidovosti. A život šel dál. Jesenická výtvarná skupina přežila všechny běžné i mimořádné události ve svém životě. Mnozí členové svou činnost končili, jiní opět do skupiny nastupovali. Dnes patří Jesenická výtvarná skupina k nejstarším a nejstálejším zájmovým sdružením Jesenicka. Po celou dobu byla volným seskupením osob, zabývajících se výtvarnou činností a zůstala otevřenou všem zájemcům bez ohledu na věk, výtvarné vzdělání a nebo občanské postavení. Smyslem její činností bylo, je a bude mimo jiné zviditelňování města Jeseníku a Jesenicka. Vernisáž slavnostní výstavy k významnému životnímu jubileu skupiny se uskutečnila 28. července v Jesenické kapli. Za účasti vzácných hostí ze spřátelených občanských seskupení - Rovenska (skupina Našli se, vedoucí František Krňávek), Vodňan (Klub Vodňanských výtvarníků, vedoucí Karel Burda) a polského Paczkowa (Paczkowska Grupa Artystyczna, ředitel Andrzej Kloczko a umělecká vedoucí Maria Glembicka), starostky města Jeseník Zdeňky Blišťanové, dlouholetého sponzora JVS Miroslava Chovance a ještě žijících bývalých členů skupiny tuto vernisáž zahájil Jiří Bartoň, její současný předseda. Po jeho krátkém projevu v němž poděkoval všem vystavujícím, ZUŠ Jeseník za umožnění vystavovat v Kapli, městu Jeseník a MKZ Jeseník za výbornou spolupráci, všem hostům, že přišli vystavit své obrazy a v neposlední řadě i všem návštěvníkům vernisáže za jejich účast. Představil a rovněž poděkoval Zuzaně Furmánkové za její hudební vystoupení. V následných kratičkých zdravicích zástupců spřátelených skupin a starostky města zaznělo shodně poděkování za dlouhou činnost JVS a přání hodně pěkných činností a úspěchů v dalším životě skupiny.

Uspořádání vystavených prací v sále je velmi působivé. Zásluhu na tom mají všichni aktivní členové Akritidisová Dana, Bartoň Jiří, Doneé Jarmila, Frantík Milan, Grygárková Helena, Horníková Jiřina, Horský Radek, Hrnková Marta, Chovancová Jarmila, Janská Michaela, Mach Vladimír, Měkyňová Helena, Nistlerová Ivana, Pastyříková Dagmar, Pechová Jarmila, Steinerová Anna a Furmánková Zuzana. Jesenický týdeník gratuluje výtvarné skupině k slavnostní výstavě a přeje ji a všem členům hodně radostí ze své tvůrčí činnosti a také mnoho úspěchů v další etapě života.

Na snímku návštěvníci vernisáže JVS. FOTO (JL)


JL, kategorie: Kultura, týden: 32, ročník: 33, rok: 2023

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
5 Inzerce
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.