Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 03.12.2023 16:00, jste 19841333. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Pane vrchní, platím!

Tato slova říkáme poměrně často. Není na nás řešit, kolik dostane obsluha spropitného, jestli vůbec něco dostane.

Politici se zkušenostmi v jejich kantýně tomu rozumí lépe, proto o tom rozhodují. Jak to dnes chodí, každý je hospodářem ve své domácnosti a na rozdíl od politiků to dělá s rozumem. Kdo vyzkoušel zastavit se na oběd v Polsku, s příjemným pocitem, že dobře nakoupil, nejen potraviny, zastaví se v některé z restaurací u silnice. Ví, že je slušný výběr jídel, velmi často v jídelním lístku i český název nabídky, někde jen jiný způsob objednání. Obsluha slušná a příjemné překvapení jsou porce na talíři, na rozdíl od našich častých nabídek různých kuchtíčků v televizi jde o porci, kterou je problém sníst. Nechybí čerstvá zelenina ve slušné a chutné úpravě. Přiznám se, měl jsem obavy z ceny a placení kartou je možnost, odsunout nepříjemné zjištění ceny na pozdější dobu. Tak se stalo, při první návštěvě, překvapení přišlo doma, informace o pohybu na účtu byla příjemná. V průměru za jídlo a pití pro dvě osoby je částka 220 Kč. Jen doplním, po nákupu ujeto 38 km tam i zpět. Nejsem daleko od pravdy, že je běžná cena za jednu porci v podobné výši v restauraci i nás. Je běžné, že restaurací projdou i zákazníci s nádobami na obědy a tím usnadní práci vlastním ženám.

Někdo může pochybovat o mých číslech, ale jen pro jistotu mám účtenky pro srovnání uschovány. Pochybnosti o kvalitě jídla bych nechal zmíněným kuchtíkům v jejich velmi častých pořadech v TV a doporučil jim srovnat kvalitu, množství, čerstvost a hlavně cenu. Souhlasím, oči dělají chuť k jídlu, ale hlad zažene plný talíř dobrého jídla, to nikdo neokecá.

Je doba dovolených, slyšíme, že lidé šetří a využívají častěji kempy se stany, karavany a obytnými přívěsy. Zde bych poukázal na chování majitelů a provozovatelů kempů. Známý kemp s pohybem turistů a nestačíme se divit ceně. Za ubytování ve vlastním karavanu zaplatíme stejnou nebo vyšší částku, jako za hotel. Je vidět i kotlíky a konzervy, to svědčí o rozdílu v cenách a vyplatí se návrat do dob před listopadem, jen si nesmíme pamatovat tehdejší ceny, mohlo by nám to pokazit náladu. K čemu to povede, stačí být šikovný a máte na zahradě vlastní kemp, vlastně ubytované známé, nebo příbuzné a kempy budou prázdné. Bude je čekat stejný konec, jako restaurace v pohraničí. O cenách za další služby raději pomlčím. Vyjet si někam lanovkou nebo vstoupit na známá a nabízená místa je pro rodinu s dětmi luxus. Co z uvedeného vyplývá? Dovolenou trávit někde na poli sběrem jahod, cibule, brambor, později jablek a dalšího ovoce. Dodám zatím, cena i zde se určitě odrazí a tato forma zásobování bude také nevýhodná. Na Moravě podle všeho zdraží i tiché víno, již bylo ticho narušeno ministrem zemědělství a daň by udělala také své.

Vyzvu pana vrchního hokynáře Prouzu, nezastávejte se obchodníků, spíš se zaměřte na příčiny nespokojenosti našich zákazníků. Přiznejte, že něco není v pořádku, dřív, než se naše obchody navždy uzavřou a obsadí je cizí vlastníci a zisky zůstanou za našimi hranicemi. Již máme k tomu nakročeno.

Takže dobrou chuť v restauracích a dobré pořízení i v obchodech, u našich sousedů.

Bohumil Poulíček


Bohumil Poulíček, kategorie: Zpravodajství, týden: 30, ročník: 33, rok: 2023

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
5 Inzerce
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.