Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 28.05.2023 21:50, jste 18680739. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Křest dvou nově vydaných publikací ve Vlastivědném muzeu Jesenicka

Foto - Pěkné přivítání dvou nových knih s regionální tématikou uspořádali ve Vlastivědném muzeu Jesenicka

Křest dvou nově vydaných publikací ve Vlastivědném muzeu Jesenicka

Jeseník - Dva autoři Matěj Matela a Pavel Macháček napsali každý svoji knihu, kterou společně dne 17. května pokřtili na společném setkání milovníků literatury z regionálního prostředí. Účast byla velká, vždyť kdo by si nechal ujít uvedení do prodeje knihu Fenomén Praděd (Matěj Matela) a Fenomén Rychlebské hory (Pavel Macháček). Obě knihy napsané pro nakladatelství Cpress byly pokřtěny jak svými autory, tak i svými kmotry, zástupkyni nakladatelství Cpress Ivanou Auingerovou a ředitelem VMJ Pavlem Rušarem.

Slavnostní akt křtu v Rytířském sále Vodní tvrze zahájila svým vystoupením na flétnu a klarinet Veronika Kroupová, učitelka ZUŠ Jeseník. Svou hrou na uvedené nástroje však nejen slavnostní akt zahájila, ale celým večerem také doprovázela v rytmu swingu, latiny a Jethro Tull.

Všechny návštěvníky a zejména pak autory Matěje Matelu, Pavla Macháčka, kmotry obou knih Jiřího Glonka a Igora Hornišera (Fenomén Praděd), Květoslava Growku a Miroslava Trávnička (fenomén Rychlebské hory), zástupkyni nakladatelství Cpress Ivanu Auingerovou a také vystupující Veroniku Kroupovou přivítal ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku Pavel Rušar.

Obě knihy spojuje jedna velká vlastnost - dokonalá znalost daného prostředí, velká láska k tomuto prostředí a umění literárního vyjadřování. Matěj Matela celý svůj dosavadní život prožil v místě, pod Pradědem a jeho blízkém okruhu. Poznal krajinu fyzicky od dětství a k jesenickým horám si vypěstoval silný vztah. Kniha není jeho prvotinou (Zvoník z Cukmantlu, populárně - naučná periodika Kulturní revue Olomouckého kraje, Vlastivědné listy Slezska apod.). Pavel Macháček se v regionu nenarodil. Pochází z Polabí. Dá se tedy říci, že je v místě "náplava", která však asi před čtyřiceti lety našla zde svůj nový domov, který si zamilovala. Po celý život, ač se věnoval různým profesím, jej neopustila záliba v historii. Také u tohoto autora se nejedná o prvotinu (Zmizelé Jesenicko I., Zmizelé Jesenicko II. atd.). Oba měli své kmotry knih, kteří se křtu, s noblesou jim vlastní, perfektně zhostili.

Ze křtu obou publikaci se stal pro návštěvníky pěkný kulturní zážitek navíc spojený s bohatým rautem, prodejem obou titulů s podpisy autorů.

Pavel Rušar se svěřil všem přítomným, že když v minulých dnech skládal účty u zřizovatele muzea (Olomoucký kraj) dostal z mnoha jiných otázku: "Čeho si nejvíce vážíte z úspěchů organizace za rok 2022?" Odpověděl: "Publikační činnosti muzea, kterou se podařilo realizovat zejména díky fenomenálních zaměstnanců Matěje a Pavla Macháčka."

A proto JT přeje k dalším obdobným počinům, které obohacují naši společnost a reprezentuji tento bohem zapomenutý kraj s největšími přírodními krásami mnoho úspěchů.

Na snímku účastníci křtu publikací Fenomén Praděd a Fenomén Rychlebské hory. FOTO (JL)


JT, kategorie: Kultura, týden: 20, ročník: 33, rok: 2023

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
3 Společenská kronika
4 Řádková inzerce
6 Předplatné
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.