Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je čtvrtek 07.12.2023 14:38, jste 19859323. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Diskuzní forum
Výpis příspěvků ke článku:


Nový příspěvek

Karol Chwistek: Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale ...? [Odpovědět]
www:
Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na svoz odpadu ne?

Zrovna jsem z poštovní schránky vytáhl nové číslo jesenického měsíčního periodika “Naše město“. Při čtení tohoto plátku mám pokaždé pocit, že město Jeseník nikdy nemělo zodpovědnější zastupitelstvo, nikdy se v Jeseníku nerealizovalo tolik úžasných projektů a lépe se nehospodařilo. Prostě, nikdy se v Jeseníku nežilo tak dobře jako dnes.
Každodenní realita je ovšem jiná, o čemž jsem se přesvědčil nedávno osobně, když nám nevyvezli popelnici. Až posléze jsem se dozvěděl, že byl svoz odpadu výrazně omezen. Letáček v poštovní schránce nebyl žádný, jestli se o tom informovalo jinde, tak jsem to asi přehlédl, nevím. Hlavně bych totiž očekával, že se o tak důležité věci povede široká diskuze. V době, kdy celý svět bojuje, už více než rok, s nejhorší pandemií od doby španělské chřipky (nemoc, která také přišla z dálné Asie, podobně jako mor) vedení města Jeseníku učinilo krok, který nás vrací desítky let zpět. Zatímco všude se mluví o potřebě prevence, čistoty a hygieny, Jeseník jde očividně opačným směrem. Rozumím tomu, že náklady na likvidaci odpadu rostou a bude hůř. Na druhou stranu se město Jeseník léta pyšnilo nejvyšší separací recyklovatelného odpadu jak v Olomouckém kraji, tak celorepublikově. Něco se pokazilo, nebo občané začali třídit odpad tak fanaticky, že vedení města Jeseníku usoudilo, že je ho tak málo, že svoz jednou za čtrnáct dnů stačí? Pardon, jen někde, jinde se řádně sváží odpad jednou týdně jako dříve. Nemám přesné statistiky, ale jsem přesvědčen, že v lokalitách, kde se sváží odpad každý týden, bydlí mnohem více lidí v nájmu než ve vlastním, tudíž neplatí každoročně daň z nemovitosti, která tvoří jeden z jistých příjmů pro město. Nevím, jak to vidí další občané, ale mě hned napadlo dělení na lidi první a druhé kategorie. Jedni jsou si rovnější než druzí, i když všichni platí za svoz odpadů úplně stejný poplatek. To ale není nic nového. Už několik let zdobí naši ulici cedule s nápisem „V zimě se neudržuje“. Tohle na sídlištích samozřejmě nehrozí, takže další trest pro ty občany našeho města, kteří se rozhodli raději investovat do vlastního bydlení, než do jiných priorit? Máme naštěstí stále ještě demokracii, takže je každého věc, kam strká své peníze, i když Zelení v Berlíně nebo Piráti v Praze by Vám řekli, jak je to zpátečnická myšlenka. Mě ovšem dělení občanů na rovné a rovnější vždy štvalo, a proto nemohu mlčet. A jelikož v Jeseníku máme také aktivistické vedení města, v čele s TOP 09 a Piráty, tak moc klidné spaní nemám. Je sice hezké mít ve městě moderní skatepark nebo multifunkční hřiště, ale až se nám tady nekontrolovaně rozmnoží potkani (myslím ta zvířata), tak budeme mít jiné starosti. Já bych si radši za svoz připlatil, než aby mi u domu smrděla plná popelnice čtrnáct dní a já amatérsky lovil potkany, jako kdysi. Ale na můj názor se nikdo neptal.
Naděje umírá poslední. Třeba vedení města přijde s tím, že nejlevnější a nejekologičtější bude lít splašky rovnou z okna, jako ve středověku. Krátkodobě to bude určitě levnější, jen si budeme muset zvyknout na častější epidemie. Ale s respirátorem, nebo ve skafandru si budeme moci jít třeba zaskejtovat, hurá.

Karol Chwistek, občan města

29.4.2021 15:37

Zdeněk Ferenčík: [Odpovědět]
www:
Simuluje to návrat před rok 1989 , kdy se někdo seshora rozhodl, že smlouva je závazná pouze pro jednu stranu :-( a lidé jsou jen ovce ze stáda...
29.4.2021 14:48

Zdeněk : svoz odpadu [Odpovědět]
www:
Jelikož TS jednostranně změnili Smlouvu s obyvateli Jeseníku , kteří předem zaplatili, bylo by vhodné vymáhat po TS zpět polovinu vyplacené částky za svoz ! Kde to jsme ? ! ? Vlastně ne vhodné, ale nutné.
29.4.2021 14:45

Chovanec: Re: svoz odpadu [Odpovědět]
www:
Je to logická úvaha. Podle našich informací rozkaz k tomu přišel od vedení města, aby se nemusel zvedat poplatek za likvidaci odpadů. Podle místostarosty Vlazla za to může starý neefektivní systém, tak to je asi začátek "systému" nového.
29.4.2021 13:00

Zdeněk : svoz odpadu [Odpovědět]
www:
Jelikož TS jednostranně změnili Smlouvu s obyvateli Jeseníku , kteří předem zaplatili, bylo by vhodné vymáhat po TS zpět polovinu vyplacené částky za svoz ! Kde to jsme ? ! ? Vlastně ne vhodné, ale nutné.
29.4.2021 12:52

Nový příspěvek

Zpět na článek


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
5 Inzerce
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.