Nemovitosti zdražují i na Jesenicku
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 28.01.2022 18:29, jste 15818404. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Nemovitosti zdražují i na Jesenicku
(pm),

Velké rozdíly v cenách v rámci okresu. Ráj pro investory z vnitrozemí. Těžká situace pro mladé lidi, kteří touží po samostatném bydlení.


Nemovitosti zdražují i na Jesenicku

Okres - V posledních deseti letech média masírovala veřejnost tím, že bublina trhu s nemovitostmi splaskne, co nevidět, a ceny realit půjdou dolů. Zatím nastal pravý opak a vlastní bydlení se stává stále větším luxusem. Tento trend se začíná projevovat i na Jesenicku, které až dosud platilo za region, kde jsou sice nízké mzdy, ale relativně dostupné bydlení. Řada mladých lidí, kteří touží založit rodinu a osamostatnit se od rodičů, se tím dostává do neřešitelné pasti.

Progresivisté tvrdí, že lpění na vlastnictví domů a bytů není trendy a po vzoru Západu lze vystačit s nájemním bydlením, neboť člověk se stejně několikrát za život stěhuje za prací. Podvědomě přitom mladé generaci vnucují myšlenku, že není důležité mít někde kořeny. Jenže spolu s cenami nemovitostí stoupají i ceny nájemného a mladé rodiny na něj nezřídka musí vynaložit čtvrtinu a mnohdy i třetinu svého příjmu podle toho, zda oba pracují nebo je žena na mateřské dovolené. V Jeseníku ceny panelákových bytů 3 + 1 už dávno překonaly dvoumiliónovou hranici, a pokud nějaká realitka “hodí” na trh nižší nabídku, jde většinou pouze o startovací cenu, která má přilákat zájemce a vyprovokovat je k přihazování. Podobná situace je u nabídky stavebních parcel. Jejich ceny rapidně stoupají, a pokud obec cíleně nereguluje jejich cenu (např. za účelem zvýšení počtu obyvatel), je výsledkem situace na tzv. sídlišti za pilou v Jeseníku - Bukovicích, kde si lidé v nově vyrůstajících domech mohou pomalu podat ruce z oken, neboť stavební parcely jsou kvůli vysoké ceně jako dlaň.

Podobné je to i v Černé Vodě, kde se cena stavebních pozemků od soukromých majitelů pohybuje od 800 do 1000 Kč za m2 a stoupají i ceny obecních pozemků. “Bohužel zákon nám neumožňuje, abychom při více zájemcích upřednostnili místního žadatele a musíme prodat pozemek tomu, kdo nabídne nejvíce. Při obálkové metodě nemají žadatelé z obce obvykle šanci,” přiznává neradostnou situaci starosta Zdeněk Beťák. Příkladem může být výpis usnesení červnového zastupitelstva v Černé Vodě, podle něhož obec prodala 136 m2 zahrady v k.ú. Rokliny za 101 000 Kč.


Současné situace samozřejmě využívají i další obce a přistupují k razantnímu zvyšování cen svých pozemků, jako např. Mikulovice, kde tento záměr na svém zasedání před prázdninami schválilo zastupitelstvo obce. Na jesenický trh tím stále více pronikají investoři z vnitrozemí, kteří ve skupování zdejších nemovitostí vidí příležitost k vhodnému uložení finančních prostředků v nejisté době a dát tisíc korun za čtvereční metr stavební parcely nebo 2,5 miliónu za byt jim nečiní problém. Proti Praze nebo Brnu je to stále pakatel. Některé rekreační lokality na Jesenicku (např. Černá Voda nebo lyžařská střediska) pomalu nabírají směr k stavu známému z Dolní Moravy, kde růst cen nemovitostí prakticky “vyhnal” mladé domorodé obyvatelstvo, jež nahradili zbohatlíci z velkých měst, pro které nebyl problém koupit si zde dům jen ke krátkodobým sezónním pobytům.


Co bude dál, je otázkou? Je pravdou, že stále ještě jsou na Jesenicku lokality, kde lze pořídit vlastní bydlení za rozumné ceny (Vidnava, Bernartice, Vápenná apod.), ale většinou jde o místa, kde není příliš pracovních příležitostí nebo jsou to zatížené nějakým jiným sociálním problémem. Vyhlídky mladé generace z kraje pod Pradědem tak nejsou vůbec růžové, a to pro Jesenicko není dobrá zpráva.


(pm), 21.9.2021 16:43, zobrazení: 3167

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 03
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Připomenutí - 3x
ZEMŘEL VELKÝ IDEALISTA - 3x
Představujeme novou tvář jesenické kultury - 2x
Adam Fellner: “Kariéra sportovce - 2x
Tančírna se chystá na celoroční provoz - 2x
Nejčtenější články
JESENÍK ODMÍTL DOTOVAT SOUKROMÉ PODNIKÁNÍ - 12529x
V JESENÍKU JE NEJDRAŽŠÍ PARKOVNÉ NA SEVER OD OLOMOUCE - 12522x
CHCE VEDENÍ MĚSTA JESENÍK ZLIKVIDOVAT TURISTICKÝ RUCH? - 12363x
Za žalobce chodí jen advokát - 11552x
Další morální selhání starostky Blišťanové - 10740x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)