Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 22.04.2024 23:37, jste 20532702. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?

Zrovna jsem z poštovní schránky vytáhl nové číslo jesenického měsíčního periodika “Naše město”. Při čtení tohoto plátku mám pokaždé pocit, že město Jeseník nikdy nemělo zodpovědnější zastupitelstvo, nikdy se v Jeseníku nerealizovalo tolik úžasných projektů a lépe se nehospodařilo. Prostě, nikdy se v Jeseníku nežilo tak dobře jako dnes.


Na nesmyslné soudy peníze jsou, ale na likvidaci odpadu ne?

Každodenní realita je ovšem jiná, o čemž jsem se přesvědčil nedávno osobně, když nám nevyvezli popelnici. Až posléze jsem se dozvěděl, že byl svoz odpadu výrazně omezen. Letáček v poštovní schránce nebyl žádný, jestli se o tom informovalo jinde, tak jsem to asi přehlédl, nevím.
Hlavně bych totiž očekával, že se o tak důležité věci povede široká diskuze. V době, kdy celý svět bojuje, už více než rok, s nejhorší pandemií od doby španělské chřipky (nemoc, která také přišla z dálné Asie, podobně jako mor), vedení města Jeseníku učinilo krok, který nás vrací desítky let zpět. Zatímco všude se mluví o potřebě prevence, čistoty a hygieny, Jeseník jde očividně opačným směrem. Rozumím tomu, že náklady na likvidaci odpadu rostou a bude hůř. Na druhou stranu se město Jeseník léta pyšnilo nejvyšší separací recyklovatelného odpadu jak v Olomouckém kraji, tak celorepublikově. Něco se pokazilo, nebo občané začali třídit odpad tak fanaticky, že vedení města Jeseníku usoudilo, že je ho tak málo, že svoz jednou za čtrnáct dnů stačí? Pardon, jen někde, jinde se řádně sváží odpad jednou týdně jako dříve. Nemám přesné statistiky, ale jsem přesvědčen, že v lokalitách, kde se sváží odpad každý týden, bydlí mnohem více lidí v nájmu než ve vlastním, tudíž neplatí každoročně daň z nemovitosti, která tvoří jeden z jistých příjmů pro město. Nevím, jak to vidí další občané, ale mě hned napadlo dělení na lidi první a druhé kategorie. Jedni jsou si rovnější než druzí, i když všichni platí za svoz odpadů úplně stejný poplatek. To ale není nic nového. Už několik let zdobí naši ulici cedule s nápisem “V zimě se neudržuje”. Tohle na sídlištích samozřejmě nehrozí, takže další trest pro ty občany našeho města, kteří se rozhodli raději investovat do vlastního bydlení, než do jiných priorit? Máme naštěstí stále ještě demokracii, takže je každého věc, kam strká své peníze, i když Zelení v Berlíně nebo Piráti v Praze by vám řekli, jak je to zpátečnická myšlenka. Mě ovšem dělení občanů na rovné a rovnější vždy štvalo, a proto nemohu mlčet. A jelikož v Jeseníku máme také aktivistické vedení města, v čele s TOP 09 a Piráty, tak moc klidné spaní nemám. Je sice hezké mít ve městě moderní skatepark nebo multifunkční hřiště, ale až se nám tady nekontrolovaně rozmnoží potkani (myslím ta zvířata), tak budeme mít jiné starosti. Já bych si radši za svoz připlatil, než aby mi u domu smrděla plná popelnice čtrnáct dní a já amatérsky lovil potkany, jako kdysi. Ale na můj názor se nikdo neptal.
Naděje umírá poslední. Třeba vedení města přijde s tím, že nejlevnější a nejekologičtější bude lít splašky rovnou z okna, jako ve středověku. Krátkodobě to bude určitě levnější, jen si budeme muset zvyknout na častější epidemie. Ale s respirátorem, nebo ve skafandru si budeme moci jít třeba zaskejtovat, hurá.


Karol Chwistek, 31.5.2021 10:55, zobrazení: 25882

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Nadýchali ještě před Silvestre...
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Dvě události
Kauza Jindřichov
Jeseník chce stavět plavecký b...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.