Starostka couvla, ale jen trochu
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 03.10.2022 11:15, jste 17221196. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Starostka couvla, ale jen trochu
Miroslav Chovanec,

O jesenickém navýšení místního poplatku z pobytu na den v situaci, kdy celý segment je díky vládním opatřením v hluboké krizi, jsme informovali už několikrát. Vládní koalice Jeseník srdcem/ TOP 09 / Piráti / Pro Jeseník nakonec trochu couvla. I tak je město Jeseník jediné z oblasti Jeseníků, které poplatek navýšilo.


Starostka couvla, ale jen trochu

Jeseník – Na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva starostka Zdeňka Blišťanová řekla, že v listopadu, kdy byla nová obecně závazná vyhláška schválena, údajně nikdo netušil, že kovidová krize bude pokračovat. Reakce podnikatelů v turistickém ruchu na navýšení z 21 Kč na 40 Kč na den byla na jesenické poměry jednoznačná. Připomeňme, že ke krátkodobému rozvolnění došlo 3. prosince 2020 a vyhláška byla schválena už 5. listopadu 2020. Starostka navrhla navýšení jen na 30 Kč na den a vyjádřila tak „podporu našim občanům, pro které jsou turisté zdrojem příjmů a výše poplatku by mohla ztížit jejich práci“. Výši poplatku údajně konzultovala s jinými starosty měst, které mají lázně, například v Luhačovicích: „Víme, že Jeseníky byly v létě přeplněny a i když turisty vítáme, přináší jejich přítomnost i starosti a náklady, které jako město řešíme.“ (pozn. redakce - s Priessnitzovými léčebnými lázněmi či Jeseníky – sdružení cestovního ruchu však nikoliv).
Petr Procházka (ODS) připomněl, že vloni na jaře město Jeseník podporovalo některé vybrané podnikatele a posílalo jim peníze. Na druhou stranu se schválila vyhláška, že podnikatelé, kteří nemohou podnikat, mají městu posílat peníze. Navrhl zrušit obecně závazné vyhlášky č. 5/2019 ze dne 12.12.2019 a č.2/2020 ze dne 5.11.2021, obě o místním poplatku z pobytu. Dále pak navrhl schválit OZV č.1/2021 o poplatku z pobytu s posunutou účinností od 1.1.2022. Do té doby by podnikatelé v turistickém ruchu nevedli žádnou evidenci a neodváděli žádný poplatek. Podle jeho slov by tak šlo alespoň o symbolickou pomoc města.
V následné diskusi stojí za povšimnutí upozornění prvního místostarosty Tomáše Vlazla, že poplatek platí host nikoliv podnikatel, město peníze potřebuje na Informační centrum a pokud peníze nebudou, budou je muset sebrat občanům města. Jeho odtrženost od reality mu musel připomenout jeho koaliční partner David Raif, který podpořil návrh Procházky. Vysvětlil Vlazlovi zřejmé, že podnikatelé budou muset poplatek připočítat k ceně a jejich ubytování se tak stane oproti jiným městům dražší. A velmi správně uvedl, že ze strany vedení města chybí pro rozhodování zastupitelů jakékoliv ekonomické podklady. Rozhodování na základě dojmů pak potvrdili svým vystoupením Václav Urban či Jitka Kaňovská. Do politické diskuse zasáhl i městský úředník (!), šéf finančního odboru Karel Buchta. Jeho vystoupení se budeme věnovat v některém z příštích vydání. Jana Konvičková (ANO) nakonec navrhla ponechání poplatku v původní výši 21 Kč na den. Aniž by starostka ukončila diskusi, dala o návrzích hlasovat:
21 Kč na den                6 pro -7 -11 proti
posunout do 1.1.22   7 - 4 - 13
30 Kč na den               18 - 3 - 3
Prošel návrh starostky.


Miroslav Chovanec, 7.3.2021 22:07, zobrazení: 13132

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 32, Číslo: 38
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Den dětí v Javorníku proběhl tentokrát ve sportovním stylu - 4603x
Běh pro válečné veterány - 4149x
Jeseničtí karatisté se na mistrovství Evropy neztratili - 3951x
Úctyhodný věk a dobrý skutek - 3634x
Trochu jiná škola - 3596x
Nejčtenější články
Javorník má vicemistry České republiky - 6906x
Prohraným soudem to zdaleka nekončí - 6763x
Jesenicko tentokrát bez poslance - 5413x
Poklona hardrockovým legendám v Plíživé Kontře - 5364x
STATISTIKA, KTERÁ NEPOTĚŠÍ - 4457x
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.