Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je neděle 03.12.2023 15:53, jste 19841318. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Letní pouť v Horní Lipové

Foto - Bohatá úroda daná nám naší krásnou přírodou a poctivou prací zemědělců, zahrádkářů a včelařů si jistě zaslouží naší pozornost. A to bylo také hlavním tématem letní poutě v Horní Lipové. Pouť, lépe řečeno "letní putování" se uskutečnila v Horní Lipové 26. srpna se srazem účastníků v Kostelíku v horách.

Letní pouť v Horní Lipové

Všechny příchozí srdečně vítal místní pravoslavný kněz Josef Libor Kratochvíla. Ten po krátké modlitbě, při níž poděkoval Bohu za veškerou úrodu a požehnal přineseným darům, mezi nimiž bylo hlavně ovoce, zelenina, med, léčivé byliny apod. Po tomto aktu se mohli všichni účastníci vypravit na tradiční putování krásnou přírodou - loukami a lesy v délce trasy cca 3 km v prostoru trojúhelníku Kostelík v horách - kaplička nad Dívčí skálou - kaplička na Pyšné louce s cílem v Kostelíku v horách.

A tak jako vždy, na třinácti zastaveních se všichni společně s knězem ponořili do sto let starého akafistu. A také na každém zastavení si vyslechli úryvek z knihy Anthony de Mello SJ "K pramenům". Výběr jednotlivých kapitol ke každému zastavení má také svůj příběh. Libor Kratochvíla při návštěvě jesenické LDN oslovil jednoho vážně nemocného pána, jestli by mu ze svých životních zkušeností učinil výběr jednotlivých kapitol. A ten souhlasil. Vybral 13 kapitol, z nichž uvádíme jednu, přednesenou na třináctém zastavení:

"Naslouchejte zvukům deště.

Co vám ten zvuk připomíná?

Jaké vzpomínky ve vás vyvolává?

Pozorujte jeho vliv na ptáky.

Všimněte si, jak sama země reaguje na tuto vláhu, která vyburcuje z klidu život v suché a prašné hlíně.

Pohleďte na listy stromů: na čerstvé mladé, které raší vstříc životu, i na ty starší, které by nebýt deště zůstaly na stromech už jen krátce.

Prohlédněte si mraky: odkud přicházejí, kam jdou. Následujte je na jejich cestě od zrodu až po jejich rozpad.

Pozorujte kapky, jak padají ny vyprahlou zem, na stromy, na střechy. Sledujte je i v jejich amorfním stavu v mracích, pozorujte, jak nabírají tvar a jedinečnost a pak padají k zemi, aby se v ní ztratily.

Dívejte se na dešťové kapky na okně. Jsou každá zvlášť, pak tvoří potůčky, aby k sobě mohly přibrat další osamocené kapky a unášet je pryč.

Vizte, jak se to stejné děje mrakům, stromům, listům, ptákům, zvířatům, lidem i vám samotným.

Jsme odděleni, jen aby nás vsál proud řeky života a unášel nás dál."


Díky poutavému přednesu, srdečné atmosféře mezi účastníky poutě a krásnému počasí měli všichni z tohoto putování radost a na dlouho si budou pamatovat všechny uvedené příběhy. Nu a na závěr? Jako vždy bylo u Kostelíku v horách dobré pohoštění. Jistě se všichni účastníci již těší na příští rok, kterého se určitě zúčastní.

Poslední pokyny před putováním. FOTO (JL)


JL, kategorie: Zpravodajství, týden: 34, ročník: 33, rok: 2023

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
5 Inzerce
Nejčtenější články
Nenadálé odvolání ředitelky MK...
Neplatil výživné, teď mu hrozí...
Mužům AC Gamaspol Jeseník sezó...
Kraj znovu pomůže s rozvojem v...
Konference samospráv přiblížil...
Nejčtenější sloupky
K ČEMU VOLBY
Internetový úvod
Mikulovice bez praktického lék...
Hádejte třikrát
Bazén Česká Ves - cesta do min...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.