Jeseník bez starosty! Město povede místostarostka Zdeňka Blišťanová
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 20.08.2019 22:40, jste 7505013. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Jeseník bez starosty! Město povede místostarostka Zdeňka Blišťanová
(jj),

Minulé pondělí oznámil rezignaci na funkci současný starosta Jeseníku Adam Kalous (ANO), který od října loňského roku vykonává mandát poslance. Jeho nástupce měl být zvolen již na 21. zasedání městského zastupitelstva ve čtvrtek 22. února. ANO navrhovalo radní Janu Konvičkovou, kterou měli podpořit i zbylí členové koalice. V tajné volbě se tak ovšem nestalo, pozice starosty zůstala neobsazena a koalice zažívá vážný rozkol.


Jeseník bez starosty! Město povede místostarostka Zdeňka Blišťanová

Jeseník - O tom, zda Adam Kalous zůstane i po svém zvolení do parlamentu starostou Jeseníku, se mluvilo prakticky od říjnových voleb. Tajenka byla vyluštěna v pondělí 19. února, kdy prostřednictvím tiskového prohlášení na webu města oznámil starosta svou rezignaci. Na čtvrteční zastupitelstvo tak přibyly rychle nové body, týkající se změn ve vedení města - především tedy volba nového starosty. Jednání v rámci koalice měla vyústit v podporu radní Jany Konvičkové, která se měla stát vítězkou voleb a udržet tak mandát starosty v rukou nejsilnější strany. Zástupci koalice toto den před zasedáním stvrdili podepsáním dodatku ke koaliční dohodě, nesešli se však v plném složení.
Na zasedání zastupitelstva zprvu vypadalo vše hladce. Body související s rezignací stávajícího starosty a volbou nového byly předřazeny dalšímu programu a odstoupení Adama Kalouse bylo jednomyslně vzato na vědomí. Před přednesením samotných návrhů bylo potřeba se rozhodnout o způsobu volby. Jiří Juráš (ANO) navrhnul veřejnou volbu aklamací, Lubomír Věstinský (ČSSD) hlasování tajné. Návrh na tajnou volbu byl přijat poměrem 14-6-1.
V diskuzi před aktem volby padly de facto tři návrhy na řešení situace. Hnutí ANO nominovalo opět prostřednictvím radního Juráše do funkce starostky Janu Konvičkovou. Někdejší starostka Marie Fomiczewová (ČSSD) navrhovala, aby starosta tentokrát volen nebyl a město řídila stávající místostarostka Zdeňka Blišťanová (TOP09). S posledním návrhem se přihlásila opoziční zastupitelka Veronika Peštuková (PRO Jeseník), která na nejvyšší funkci navrhla právě místostarostku Blišťanovou. “Myslím, že všichni víme, že zastupovala starostu, když tu nebyl. Dělala to tak, že to město dovede do voleb a můžeme se na to spolehnout. Paní Konvičková zatím neprojevila takové znalosti o fungování města. Takže bych vyzvala všechny zastupitele, abyste volili podle rozumu, nikoli podle stranické příslušnosti,” okomentovala svůj návrh. Další návrh na pozici starosty již nepadnul, mohlo se tedy přistoupit k volbě samotné.
Nejprve panovaly určité zmatky při probírání detailů volby.
Zastupitelé ani tajemník města se nemohli zcela shodnout na tom, jakým způsobem označovat hlasovací lístky, aby nemohlo dojít k manipulaci s nimi, potažmo aby účastníci volby nemuseli nic nadepisovat ručně a nebyli tak identifikovatelní podle rukopisu. Podrobnosti však nakonec byly dojednány a přistoupilo se k volbě samotné, přičemž nejprve se hlasovalo o zvolení Jany Konvičkové. Vhazování lístků do urny ještě provázely úsměvy, její otevírání již nikoli.
Přepočítávání hlasů měla na starosti volební komise ve složení Juráš - Hrdlička - Věstinský. Po krátké pauze, kdy proběhlo sčítání v utajení, se vrátili a oznámili, že Jana Konvičková starostkou zvolena nebyla - pro její zvolení hlasovalo 10 přítomných zastupitelů, proti 11. Matematicky to znamená, že Konvičkovou nevolili minimálně 3 z 13 přítomných koaličních zastupitelů, ovšem dle neoficiálních informací mělo hnutí ANO předjednanou podporu také části opozice, mohlo jich tedy být ještě více. Druhé překvapení následovalo hned vzápětí - o zvolení Zdeňky Blišťanové do funkce starosty se nakonec vůbec nehlasovalo, neboť místostarostka kandidaturu odmítla. “Je to pro mě těžké rozhodnutí, ale v současné době jsem o funkci starostky neuvažovala,” okomentovala své rozhodnutí.
Co bude dál? Dle zákona o obcích bude město řídit právě Zdeňka Blišťanová, a to z titulu první místostarostky. Činí tak do doby, než bude zvolen nový starosta, což může (ovšem nemusí) trvat až do říjnových komunálních voleb. Vážné následky však stávající situace má pro koalici šesti subjektů podílejících se na vládě. Bezprostředně po oznámení výsledků volby rezignoval na funkci radního Jiří Juráš. Již během zasedání zastupitelstva se prostřednictvím sociálních sítí rozpoutala adresná bitva osočování z neplnění dohod (přestože hlasování probíhalo tajně). Ta byla sama o sobě bouřlivá - došlo během ní totiž ke zveřejňování stranického obsahu prostřednictvím oficiálního profilu města, a údajně také k mazání diskusních příspěvků, což další den vyústilo v oficiální omluvu. Kromě toho se zejména na Facebooku vyrojily také parodické účty, zesměšňující méně či více zdařilým způsobem koaliční a opoziční proudy v Jeseníku. Čtvrteční nezvolení Jany Konvičkové starostkou se tak pravděpodobně stane milníkem označujícím konec koaliční spolupráce a začátek předvolebního boje.
/Zveřejněno v JT č.8 dne 27.2.2018/


(jj), 6.3.2018 8:07, zobrazení: 8547

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 33
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Na obchvat Javorníku dělníci pokládají mikrokoberec - 620x
Zlaté dny letos zlaté po všech stránkách - 175x
Bělá odpadává z boje o titul přeborníka okresu - 7x
JEDNU Z NEJPĚKNĚJŠÍCH POŠT MÁ JESENÍK - 4x
ŠKODA ZAHOZENÝCH ŠANCÍ - 4x
Nejčtenější články
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 12864x
ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE - 7407x
Dobře nám tak? - 7397x
Jak se žije seniorům v bývalém zámku? - 7281x
VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ - 7220x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)