ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 16.04.2024 09:19, jste 20481457. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra

3. Olympijské hry mládeže (letní) se konají v hlavním městě Argentiny v Buenos Aires v době od 6. do 18. října 2018.

Na tyto, v pořadí už třetí olympijské hry, se nominovalo 52 mladých českých sportovců ve věku 15 až 18 let, mezi kterými je i jesenická bikrosařka Eliška Bartuňková.
Olympijské hry mládeže se začaly pořádat po vzoru velkých olympijských her pro dospělé a jsou organizovány téměř stejně, předávání olympijské pochodně, putování olympijského ohně z místa ukončené olympiády na místo začínající olympiády, obrovské, nádherné tříhodinové zahájení her, olympijský slib, zapálení olympijského ohně, soutěže, medaile, olympijská vesnice, maskot a letos i živé vysílání téměř všech sportovních odvětví. Mladí čeští sportovci včetně Elišky odlétali do dějiště olympijských her 1. října 2018 zvláštním leteckým speciálem z vojenského letiště v Praze Kbelích. Po příletu a příjezdu do olympijské vesnice se bikrosaři první dny aklimatizovali (pětihodinový časový posun, místo podzimu jaro). Celí nedočkaví se vydali na dráhu a první trénink, která byla pro tyto hry postavena, ale byli zklamáni, protože trénink byl z technických důvodů zrušen, ještě nebyly hotové zatáčky. Startovací rampa byla kolem sedmi metrů, dráha byla hodně technická bez možnosti skákání, takže se jen pružilo a jezdilo po zadním. Závod bikrosařů se konal hned první den po zahájení her. Byl zvláštní tím, že se nesoutěžilo v jednotlivcích, ale šlo o závod dvoučlenných smíšených družstev, kterých se zde sešlo šestnáct. Eliška závodila v týmu s Lukášem Mentlíkem. Rozjížďky odjela skvěle 2, 3, 2 a bez problému postoupila do finále, Lukášovi se však postoupit do finále nepodařilo a naděje na některou z medailí se rozplynuly, protože hned čtyři družstva měla ve finále dvojí zastoupení. Finálová jízda Elišce moc nevyšla, měla špatný start, na dráze ji soupeřky zavřely a nemohla se dostat dopředu. V poslední zatáčce se ještě pokusila o podjetí. To se jí povedlo, ale jen na chvíli, znovu byla předjeta a odsunuta na konečné sedmé místo. Jako družstvo se s Lukášem umístili na děleném desátém místě. Všichni účastníci této olympiády zůstávají v dějišti her až do konce, po skončení jejich soutěže se chodí dívat a povzbuzovat ostatní sportovce, jsou pro ně pořádány různé mítinky se známými osobnostmi z různých sportovních odvětví nejen současnosti, ale i z dřívějška. Návrat české výpravy bude 20. října.

(IB), 22.10.2018 14:51, zobrazení: 15513