Tomáši Knoppovi a všem, kdo ho měli (a mají) rádi
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pátek 14.12.2018 23:46, jste 6236604. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Tomáši Knoppovi a všem, kdo ho měli (a mají) rádi
Bohumila Tinzová,

Ahoj Tome, 4. srpna uplyne deset let od chvíle, kdy nás všechny zaskočila neuvěřitelná zpráva, že jsi opustil tento svět, rodinu, milované Jesenicko a nás všechny.


Tomáši Knoppovi a všem, kdo ho měli (a mají) rádi

Ne, že bychom na Tebe nevzpomněli každou chvíli, protože ta mezera, jež tu po Tobě zeje, je zde stále, ale kulaté výročí Tvého nebytí je přece jen časem, kdy na Tebe vzpomínáme intenzivněji než kdy jindy.
Proto se sejdeme s dalšími Tvými přáteli, kamarády a známými na místě, které je spojeno se vzpomínkou na Tebe a s poděkováním za vše, co jsi Jeseníku a celému kraji ze sebe dal; u pramene životaplné jesenické vody, jenž nese Tvé jméno: Knoppův pramen. To místo má v sobě Tvoji stopu, tudy si chodil s Mufem na dlouhé procházky, tam bylo Tvé duši dobře. Napravo louka, na jejím kraji budova Pentagonu, kde jsi strávil řadu let v roli úředníka, a kde jsi také, bohužel, vydechl naposledy. Vůkol les, který Tebe, rodilého Ostraváka, přijal za svého a jako člověka nadaného uměním naslouchat Tě obdařil svou láskou, kterou jsi z celého srdce opětoval. A ten výhled! Na město, které se stalo domovem Tvé rodiny, na gräfenberský kopec s lázněmi, o němž jsi poutavě psal v jedné z mnoha knih.
Úloha úředníka totiž nebyla Tvá pravá životní role. Dodnes cítím jako chybu, že jsi opustil svoji roli předchozí, k níž jsi byl tak dobře vybaven. Na jesenickém gymnáziu jsi zasíval mezi studenty lásku k našemu kraji, k jeho nelehké historii.
Jako redaktor Jesenického týdeníku jsi nejen hledal zajímavá témata, ale mnohdy jsi ťal do živého, když jsi kritizoval malost, neomalenost a další nešvary v regionu.
Na druhou stranu je ale nutno říci, že jako učitel bys asi nenapsal všechny ty knihy, jež se v několika málo letech zrodily v Tvé hlavě. Jako příležitostná spoluautorka si neodpustím jednu vzpomínku, která, myslím, charakterizuje Tvoji podstatu. Nikdy před tím a vlastně ani potom jsem nepracovala s člověkem, který všechny okolo dokázal tak nadchnout pro věc a přitom tvrdě držet pod krkem, aby splnili v termínu to, co slíbili, a aby to bylo co nejlepší. Preciznost, cit pro vyprávění i pro rodný jazyk, odvaha tnout do živého, elán a vytrvalost, to byly Tvoje devizy. Neboj, už s tou chválou končím; přímo Tě slyším, jak se chechtáš a posíláš mě do háje!
Těšíme se na setkání s Tebou i všemi, kdo Tě měli a mají rádi u Knoppova pramene. Vede k němu vyšlapaná pěšina loukou navazující na cestu od Anglického pramene v parku. Ty tam budeš určitě, my také, takže zbývá pozvat ostatní, jimž jsi vstoupil do života: přijďte vzpomenout Tomáše Knoppa v sobotu 4. srpna 2018 v 15:00 hodin. Tomáš i my se s vámi rádi sejdeme.


Bohumila Tinzová, 30.7.2018 9:55, zobrazení: 1408

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 28, Číslo: 49
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
ONDŘEJ KOBZA: “Město je bílé plátno, na které kdokoliv může něco namalovat“ - 4986x
TRAVNÁ SE BAVILA HUDBOU MEZINÁRODNÍCH KVALIT - 3999x
SEMINÁŘ K „ROKU PRALESŮ“ NA REJVÍZU - 3903x
TŘI V JEDNOM - SOBOTA V ČESKÉ VSI - 3764x
Konečně zase bude líp - 3003x
Nejčtenější články
Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále - 6536x
Komu jde na ruku úřad práce? - 5911x
Dotace na halu definitivně zamítnuta - 5419x
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 5372x
Rozhoduje se v Jeseníku o investicích správně? - 5295x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)