VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je pondělí 10.08.2020 01:11, jste 9896275. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ
(JL),

Již po deváté zorganizoval spolek Kostelík v Horách pietní shromáždění v Horní Lipové k uctění památky padlých vojáků nejen v první světové válce. Slavnostní ráz tohoto pietního aktu byl navíc zvýrazněn stoletým výročím vzniku samostatného Československa.


VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ

Horní Lipová – 11. listopadu 1918 podepsali zástupci Německa dohodu o příměří dle požadavku spojenců. Toto datum je považováno za datum ukončení 1. světové války. Přesně téhož dne se po sto letech sešla u památníku padlých v Horní Lipové asi stovka občanů z Lipové-lázně spolu s dalšími ze širokého okolí, aby zde uctili památku padlých vojáků.
Slavnostní shromáždění zahájil místní pravoslavný kněz Josef Libor Kratochvíla přivítáním všech přítomných, z nichž jmenovitě přivítal starostu obce Lipová-lázně Lubomíra Žmolíka s místostarostou Filipem Kaniou, dále pak exmístostarostu obce Jaroslava Blaníka, ředitelku
SOkA Bohumilu Tinzovou, ředitele VMJ Pavla Rušara a také členy dělostřelecké gardy z Javorníku.
Úvodní panychida byla sloužena za oběti válek. Poté Natan Kratochvíla recitoval báseň od Johna McCrae „Na Flanderských polích“, dále byl Zdeňkem Korčiánem přečten úryvek z knihy Karla a Jiřího Lamberka „Můj dědeček Jakub Lachs”. V těchto povídkách autor dává nahlédnout do života židovských rodin na malé vesnici, kde židovská a moravská komunita ještě žije v přirozené pospolitosti, vzdálená hrůzám, které přinese budoucnost. Krátký úryvek vnáší do děje těchto válečných chvil optimismus: „Jaké bylo překvapení, když k nám na dědinu jednoho dne zčistajasna přitáhl haličský pěší pluk a ubytoval se v narychlo uzpůsobených selských stodolách a přilehlých ovocných sadech.“ „Mezi vojáky je jeden černovlasý, černooký hoch, který nad ostatní vyniká nejen vzhledem, ale zejména přirozenou chytrostí, a že to bude Žid, sdělila sousedka Jurečková. A jak to skončilo? „Pěkně vybavená sestra, zejména dárky pro své budoucí příbuzné, opustila dědinu a už ji vlak unášel přes Krakov do Tarnówa, odkud pak pokračovala vozem do rodné vesnice svého hocha.“ Tento optimistický výstup předcházel úvaze Libora Kratochvíla: „Je nutno vzpomínat, neboť v nás se potkává minulost s přítomností.Vše se musí vybalancovat tak, aby budoucnost byla trochu lepší, aby staré a nové žilo v míru a neopakovaly se hrůzy nejen první, ale i druhé světové války.
S osobní úvahou také vystoupil Pavel Rušar, Uvedl příklad nadějného vzdělaného mladého hocha, který ve válce přišel o všechny ideály a ukončil svůj život předčasně v porovnání s mladými současnými studenty, kteří stojí na prahu nového života a mají všechny podmínky k tomu, aby se jejich sny a cíle v míru naplnily.
Závěrem všichni účastníci shromáždění zazpívali dvě sloky české hymny a také hymnu slovenskou, garda vypálila četnou salvu a všichni byli pozvání do Magacíny na malé občerstvení se Svatomartinským vínem.


(JL), 19.11.2018 9:53, zobrazení: 9905

Diskuze nad článkem:


Zpět


 
Inzerce
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Řádková inzerce
Společenská kronika
Za kopcem
Ročník: 30, Číslo: 30
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 4005x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným - 4x
Tendr na třetí etapu již běží - 3x
Slimáci, plzáci a hlemýždi - 3x
Nejčtenější články
(NE)Podnikání v turistickém ruchu po česku - 5698x
Jesenická radnice si stále neví rady s bezdomovci - 5522x
Přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020? - 5255x
Jeseničtí městští úředníci přišli o svého šéfa - 5130x
Říjnová glosa: Umění bezdradnosti - 4442x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)