Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 20.08.2019 23:04, jste 7505240. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále
Filip Worm,

Blíží se desátá hodina večerní a na chodbě jednoho polského hostelu se právě koná týmová porada.


Originalita a fungující tým. Jeseničtí roboti postupují do evropského finále

„Hlavně musíme říct, že používáme písty pro zvednutí senzorů a že ta světelná čidla fungují zároveň i jako barevná.“ Konstruktéři sedí nad fotodokumentací a popisují jednotlivé části robota, které programátoři rozhýbali. „Honzo, jak se jmenoval ten profesor z Akademie věd, se kterým jsme řešili ty přípravky proti sinicím v rybníku?“ Další ze členů týmu dolaďuje prezentaci výzkumného úkolu. Ráno začíná evropské semifinále velké robotické soutěže a jesenický tým R. U. R. je opět u toho. A opět úspěšně.
Členové Rainbow Universal Robots (R. U. R.) jsou studenti Gymnázia Jeseník a pracují pod patronací SVČ DUHA Jeseník. Dlouhodobá práce se studenty, kteří týmu věnují velkou část volného času, letos opět přinesla své plody. Hlavní kouč Roman Chasák vytvořil z R. U. R. za 10 let svého působení především fungující skupinu přátel, kteří sdílí nejen společný zájem o robotiku, ale i své každodenní radosti a starosti.
Této skutečnosti si letos všimla i porota evropského semifinále FIRST LEGO League (FLL) v polské Lodži, kde jesenický tým vyhrál v disciplíně Týmová spolupráce. V konkurenci 27 nejlepších týmů ze Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky byl tým nejen vidět, ale díky svému hromovému pokřiku i slyšet. „Váš týmový pokřik je úžasný! Báli jsme se, že spadne dům,“ bylo napsáno pod bodovým hodnocením. Pochopitelně anglicky, protože veškerá komunikace mezi soutěžícími a porotou probíhá v angličtině.
„Máme zde jeden tým, který vyniká nad ostatními,“ začal vyhlašování výsledků porotce. „Je to tým, který kromě soutěže lego robotů FLL pořádá také svůj vlastní robotický turnaj, který hraje s roboty divadlo a jehož členové spolu tráví mnoho času…“ Řada zaplněná soutěžícími s červenými tričky s nápisem R. U. R. Jeseník už věděla, že teď si pro pohár poběží oni.
A nebylo to naposled, kdy stáli na pódiu. V další disciplíně zvané Výzkum se tým umístil na druhém místě. Studenti pracují na aplikaci k rozpoznávání řas a sinic ve znečištěných rybnících. Sami ji naprogramovali, naplnili daty a konzultovali s odborníky z Akademie věd, Univerzity Palackého i soukromého sektoru.
Třetí místo z Lodže si přivezli gymnazisté za design robota. Porota vyzdvihla především jejich originální řešení a skvělou znalost technických parametrů. Když zkušení studenti informovali porotu o tom, že senzory s různým datem výroby snímají jiné hodnoty, musel si i sám zástupce distributora součástek napsat poznámky do notýsku.
V disciplíně Robot game nepřálo štěstí, takže robot mírně chyboval v úkolech, které jindy hravě zvládal. Zkrátka, i umělá inteligence si občas postaví hlavu, jak o tom psal již před téměř stoletím sám Karel Čapek. I přesto se v ní jeseničtí umístili na 4. místě, což v tak velké konkurenci bohatších týmů představuje úspěch.
V celkovém součtu se tým R. U. R. umístil na druhém místě a zajistil si tak přímý postup na velké finále střední Evropy, které se uskuteční v polovině března v německém Aachen. Tam se ke čtyřem zemím zastoupeným na semifinále v Lodži přidají ještě týmy z Rakouska, Německa a Švýcarska. Jesenické roboťáky nyní kromě tisíc kilometrů daleké cesty čeká ještě spousta práce na zdokonalení robota i výzkumného úkolu. Přejeme jim hodně štěstí!


Filip Worm, 26.2.2018 10:39, zobrazení: 8875

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 33
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Na obchvat Javorníku dělníci pokládají mikrokoberec - 620x
Zlaté dny letos zlaté po všech stránkách - 175x
Bělá odpadává z boje o titul přeborníka okresu - 7x
JEDNU Z NEJPĚKNĚJŠÍCH POŠT MÁ JESENÍK - 4x
ŠKODA ZAHOZENÝCH ŠANCÍ - 4x
Nejčtenější články
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 12866x
ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE - 7408x
Dobře nám tak? - 7397x
Jak se žije seniorům v bývalém zámku? - 7283x
VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ - 7220x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)