ANALÝZA ZÁKLADNÍCH ŠKOL ODHALILA VÁŽNÉ NEDOSTATKY
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 27.03.2019 03:32, jste 6755599. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

ANALÝZA ZÁKLADNÍCH ŠKOL ODHALILA VÁŽNÉ NEDOSTATKY
(jj),

Více než dekáda uplynula od sloučení tří jesenických základních škol pod jedno vedení. Analýza, kterou si město Jeseník nechalo vypracovat letos na jaře, potvrzuje očekávání mnohých – dle expertů se nejednalo o dobrý nápad a dodnes ze sloučení pramení řada problémů. Ještě před začátkem školního roku má proběhnout schůzka analytiků se zřizovatelem, vedením školy a pedagogy, kde bude rozhodnuto, jaká konkrétní doporučení vyplývající z analýzy se budou realizovat.


ANALÝZA ZÁKLADNÍCH ŠKOL ODHALILA VÁŽNÉ NEDOSTATKY

Jeseník - Letošní analýza ZŠ Jeseník je v zásadě prvním takto komplexním materiálem, který se fungování ZŠ Jeseník věnuje. “Pracoviště byla spojena do jedné školy v roce 2006 a od té doby neproběhlo nějaké větší zhodnocení modelu 3 v 1. Na ZŠ Jeseník jsme navíc řešili různé problémy a požadavky rodičů na to, co by mohlo být ve škole. Zaznamenali jsme také odliv žáků v tom smyslů, že žáci odcházejí z Jeseníků do okolních škol. Zajímalo mě, proč se tak děje,” vysvětluje motivaci města k zadání analýzy místostarostka Zdeňka Blišťanová. Analýza byla svěřena externí firmě, jejíž pracovníci strávili v průběhu letošního jara týden na ZŠ Jeseník a vedli rozhovory s pedagogy, vedením školy i zástupci zřizovatele. Výstupy analýzy s doporučeními dalšího postupu v minulém týdnu obdrželi všichni pedagogičtí pracovníci školy.
Z analýzy vyplývá především to, že sloučení tří pracovišť pod hlavičkou jedné školy bylo špatným krokem. Ukazuje se, že po více než deseti letech jsou pracoviště stále vnímána jako odlišné školy. Dítě, které na ZŠ Jeseník končí první stupeň, leckdy nevnímá kontinuitu v tom smyslu, že by na ZŠ Jeseník muselo pokračovat – ostatně proč taky, když nenabízí možnost vystudovat od 1. - 9. třídy v jedné budově. Sloučení pod jednu školu navíc potlačilo konkurenční prostředí v Jeseníku, což vyústilo v to, že jesenická pracoviště se zrovna nepředhánějí se speciálními nabídkami, které by zaujaly rodiče či přímo děti. Samotní pedagogové s tím přitom dle analýzy nemají až tolik co do činění. “Nejvíce doporučení se týká vedení školy. Musíme si uvědomit, že být ředitelem a mít pod sebou 660 žáků na třech budovách je obrovský manažerský úkol,” dodává Blišťanová.
Je potřeba také zlepšit komunikaci mezi pracovišti, posílit setkávání a více definovat dlouhodobou strategii a vizi školy.
Analýza nabídla také alternativy vůči stávajícímu modelu 3 v 1, na němž se musí začít intenzivně pracovat. Doporučovala buď vznik dvou samostatných základních škol poskytujících vzdělání od 1. - 9. stupně, nebo stavbu zbrusu nové budovy “na zelené louce”. Učitelé sami se ovšem vyjádřili v tom smyslu, že další rapidní změny v krátkém časovém horizontu nechtějí, zatím to tedy vypadá, že se bude pracovat na zlepšení stávající organizace.
Nad tím, která z navrhovaných doporučení se budou realizovat a v jakém časovém horizontu, budou diskutovat autoři analýzy s vedením školy, zástupci pedagogického sboru a zástupci zřizovatele – a to ještě před koncem prázdnin, 31. 8. “Na všech těch budovách pracují učitelé, kteří tomu dávají maximum a mají výborné výsledky. Zaslouží si, aby jejich práce byla náležitě doceněna a náležitě prezentována,” uzavírá téma místostarostka Zdeňka Blišťanová.


(jj), 14.8.2017 10:41, zobrazení: 5415

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce
1RI
2SK
6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
9MKZ Jeseník
Ročník: 29, Číslo: 12
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Anketa JT: Jesenická nemocnice po převzetí skupinou Agel - 3x
Anketa - zima na silnicích je možná za námi - 3x
Jan Vymětal byl ve funkci ředitele pobočky ČSOB 27 let - 3x
AUTOR JE REDAKCI ZNÁM NEZNAMENÁ ANONYM - 3x
Ředitel technických služeb nečekaně odvolán! - 2x
Nejčtenější články
V Glucholazech vyroste krytý plavecký bazén - 7830x
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 7802x
Jeseník bez starosty! Město povede místostarostka Zdeňka Blišťanová - 7531x
Alarmující zpráva o téměř jisté nejisté budoucnosti zdravotnictví v okrese Jeseník - 6972x
SVĚTOVÝ ÚSPĚCH - 6775x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)