Jak se žije seniorům v bývalém zámku?
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je úterý 22.10.2019 01:37, jste 7875494. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Jak se žije seniorům v bývalém zámku?
(rys),

Nutná plánovaná rekonstrukce Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku, který spadá pod Charitu, si vyžádala velkou změnu: dočasné přestěhování do jiného objektu. Od srpna po dobu dvou let bude přibližně dvacítce seniorů náhradním domovem bývalý renesanční zámeček ve Vlčicích.


Jak se žije seniorům v bývalém zámku?

Vlčice - Původní sídlo DPS na Lidické ul. v Javorníku již technicky nevyhovovalo potřebám nabízené služby pro seniory, proto vedení Charity opakovaně žádalo o získání dotace k rekonstrukci, což se v letošním roce podařilo. Kompletní přestavbou dojde kromě jiného k znatelnému zvýšení standardu, pokoje budou jednolůžkové - maximálně dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. Před zahájením stavebních prací však bylo nutno řešit, kam všechny obyvatele DPS, včetně patnáctičlenného pracovního týmu, přestěhovat. “Shodou okolností se podařilo soukromému majiteli nedávno dokončit výstavbu sociálních bytů v bývalém zámečku ve Vlčicích, které nám nabídl k dispozici. Určitou komplikací byla smluvní zavázanost Ministerstvu pro místní rozvoj, od něhož k rekonstrukci sám získal dotaci, ale díky vstřícnosti ministerstva a udělení výjimky, můžeme zdejší prostory využívat," vysvětlila vedoucí DPS Petra Tomášková. Samotné stěhování z Javorníku do Vlčic bylo velmi náročné, podobalo se akci “kulový blesk” a převážnou část koordinace měla na starosti vrchní sestra Jana Šubrtová: během jednoho dne byla převezena většina vybavení DPS i věcí klientů a následující den se přestěhovali všichni senioři. Pomocnou ruku Charitě kromě vlastních zaměstnanců nabídli také klienti komunity Harmonie z Psychiatrické nemocnice Bílá Voda, z Institutu Krista Velekněze v Bílé Vodě a dobrovolníci ze Skorošic. “Říkali jsme si, že až budeme přestěhovaní, tak už to bude dobré. Ale následovalo asi měsíční krizové období, kdy se babičky a dědečci pořádně seznamovali s novým prostředím a zvykali si třeba na jiné trasy pohybu. Také personál si musel znovu vytvořit systém uložení věcí a postupů, aby mohl fungovat co nejefektivněji," přiblížila praktické dopady na běžný chod domova Tomášková. Také občané vesnice byli zvědaví, co se to v “jejich” zámečku děje a kdo jsou jeho noví
obyvatelé? Zámek byl totiž po roce 1945 využit pro školu a jako rekreační zařízení dolu Paskov. Proto byl v sobotu 20. října uspořádán “Den otevřených dveří Domova pokojného stáří sv. Františka” a nutno potvrdit, že se setkal s velkým zájmem místních obyvatel, což popsala sociální pracovnice DPS Marie Losmanová: “Zájem byl enormní, přicházeli hlavně obyvatelé Vlčic, kteří byli zvědaví, jak to tady nyní vypadá. Mnozí vzpomínali, jak to tady vypadalo kdysi: kde byla družina, kde tělocvična nebo šatny. Chválili, že je to teď pěkně udělané, že se tady něco děje a především, že budova nechátrá.
Někteří se dokonce ptali, jestli tady nechceme zůstat natrvalo, že by si k nám dali žádost." Pro úplnost uveďme, že Domov pokojného stáří sv. Františka poskytuje své služby osobám nad 60 let, které z důvodu své snížené soběstačnosti nejsou schopny nadále žít ve svém domově. Prostřednictvím svých služeb umožňuje uživatelům žít takovým způsobem života, který se co nejvíce přibližuje způsobu života běžné, věkově srovnatelné populace.


(rys), 5.11.2018 10:24, zobrazení: 7919

Diskuze nad článkem:

Zpět 
Inzerce6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Ročník: 29, Číslo: 42
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Na obchvat Javorníku dělníci pokládají mikrokoberec - 1185x
Zlaté dny letos zlaté po všech stránkách - 712x
Bělá odpadává z boje o titul přeborníka okresu - 7x
JEDNU Z NEJPĚKNĚJŠÍCH POŠT MÁ JESENÍK - 4x
ŠKODA ZAHOZENÝCH ŠANCÍ - 4x
Nejčtenější články
Den architektury zakončila debata o veřejném prostoru - 13483x
Dobře nám tak? - 8081x
ELIŠKA BARTUŇKOVÁ SEDMÁ NA OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE - 7986x
Jak se žije seniorům v bývalém zámku? - 7919x
VZPOMÍNKOVÁ OSLAVA DNE VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ V HORNÍ LIPOVÉ - 7789x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)