Bazén Česká Ves - cesta do minulosti
Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je středa 24.07.2024 23:14, jste 21077429. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Bazén Česká Ves - cesta do minulosti

Provozní přestávka od 1. 6. – 30. 9. 2023. Prioritou je udržení plaveckého výcviku dětí. Na tahu je nyní kraj.


Bazén Česká Ves - cesta do minulosti

Jediný krytý plavecký bazén na Jesenicku si před více než půlstoletím postavili místní lidé v akci Z s pomocí n. p. Řetězárna Česká Ves. Po desetiletích provozu je v situaci čekatele na pomyslnou smrt. Kdyby nešlo o nic menšího než o zajištění výuky plavání, už by se nad ním „zavřela voda“. Náklady na jeho provoz narostly do částek, která jsou mimo možnosti obce Česká Ves, zařízení překročila myslitelné limity provozu a celá stavba by se spíše uplatnila jako skanzen. Přesto bazén stále jede. Pravda, už jen ve všední dny, ale stále se vzpírá neodvratnému konci. V sázce je totiž osud několika stovek dětí navštěvujících školy v Jeseníku, Bělé p. P., České Vsi, Zlatých Horách, Mikulovicích, Vidnavě, Supíkovicích, Písečné a Lipové-lázních. Šanci naučit se plavat jinde nedostanou.
Plánovaný rozpočet nákladů na letošní rok ve výši 7,5 miliónu korun se vedení bazénu pokouší srazit provozní přestávkou od 1. 6. do 30. 9. 2023. „Uzavření bazénu na třetinu sezóny by mohlo přinést úsporu 1,5 – 3 milióny korun,“ říká ředitel bazénu Roman Michálek a pokračuje: „Samozřejmě se to zásadně dotkne i zaměstnanců. Dva by měli odejít do důchodu, část bude provádět údržbové práce a zbytek bude dočasně převeden pod obec. V listopadu loňského roku jsme požádali obce na Jesenicku o tradiční příspěvek na provoz, v prosinci po vyhodnocení účetní uzávěrky roku 2022 jsme je oslovili s prosbou, že k zajištění provozu by bylo potřeba, aby se jejich příspěvky zvýšili na trojnásobek.“
Že by tato slova padla na úrodnou půdu, to zatím nevypadá. Černá Voda neschválila nic, Vidnava 5.000 Kč – kapku v moři. V Mikulovicích se na zastupitelstvu jednalo jen o listopadovém požadavku, zpráva o nezbytnosti jeho navýšení vůbec nepadla, a tak zastupitelé schválili jen 70.000 Kč. Pochlapil se naopak Jeseník, který místo tradičních 350.000 Kč poslal 485.000 Kč a je otevřený k dalšímu jednání. Je zřejmé, že příspěvky obcí nebudou stačit a obec Česká Ves na provoz nebude mít. Březnové jednání zastupitelstva v této obci nebude asi veselé a je zřejmé, že až se vyčerpání komisí obce stanovený limit pěti miliónů na provoz bazénu včetně případných oprav vyčerpá, nastane stop stav a krytý bazén se prostě uzavře. SMOJ je totiž pouhým debatním klubem a obce nejsou schopné najít konstruktivní dohodu.

Z uvedeného je naprosto zřejmé, že úvahy o výstavbě nového bazénu jsou v aktuální situaci jak z jiného vesmíru. Náklady na nový plavecký stánek vzhledem ke zdražení vyskočily na částku 200.000.000 Kč, což v současné situaci přesahuje nejen možnosti obce, ale celého okresu. Pokud se do věci nevloží Olomoucký kraj, vrátíme se na Jesenicku, navzdory předvolebním slibům, o půl století zpět.

Na snímku vedoucí krytého plaveckého bazénu v České Vsi Roman Michálek. FOTO (pm)


(pm), 18.3.2023 17:14, zobrazení: 22826

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Společenská kronika (klikni)
1 Odešli z našich řad
2 Řádková inzerce
Nejčtenější články
Rekordní výtěžek z prodeje pun...
Vánoční koncert v Bělé
Nadýchali ještě před Silvestre...
Tradiční silvestrovské střílen...
Nechytejte kočky o Vánocích
Nejčtenější sloupky
Nic není zadarmo
Boj o koryta nebo o principy?
Ne - to byli jen oni - V.+V. L...
JAW Studio
Tento web neuchovává data návštěvníků.