Jesenický týdeník Online Jesenický týdeník
Dnes je sobota 22.02.2020 23:22, jste 8634046. návštěvník přihlášený jako guest.

Internetová kavárna a klub Plíživá kontraInternetová kavárna a klub Plíživá kontra
 

Welcome to the Czech Republic
(pm),

Lepší vizitku než domy hrůzy hned za státní hranicí jsme asi mít nemohli. Státní úředníci i (ne)ziskové organizace v tom zřejmě problém nevidí.


Welcome to the Czech Republic

Velké Kunětice - Říká se, že na člověka nejvíce zapůsobí první dojem. Na ten, který získají turisté u bývalé celnice a restaurace Na Vyhlídce (Zur Gucke) nedaleko Velkých Kunětic, určitě do smrti nezapomenou. Již brzy bude velká sláva. Soudruzi z Olomouckého kraje spolu s potentáty z Opolského vojvodství budou slavnostně stříhat pásky a bít se v prsa, jak za peníze Evropské unie dokázali zrekonstruovat komunikaci spojující Nysu s Jeseníkem. „Kolaudační řízení bylo již zahájeno,“ říká starosta Supíkovic Roman Bican. Zatímco odborné komise zkoumají kvalitu asfaltu, poloměr zatáček nebo vzdálenost stromů od komunikace, hraniční přechod na polské straně blokuje násep hlíny. Místní zemědělec vlastnící okolní pozemky totiž poukázal na to, že absence propustku udělá při deštích z jeho horního pole bažinu. Navíc i vlastní křižovatka se poněkud vymkla kontrole (silnice na sebe nenavazovaly), a tak chybičku v Matrixu je nutné napravit. Ale to je jen moucha vedle světlých zítřků, jež nám doprava po Evropské unii přinese. Vždyť ta hranice je zde jistě jen do času. V „Bruseli“ přece říkali, že národní státy jsou už přežitkem. Zřejmě z toho důvodu je tedy asi zcela lhostejné, co uvidí přijíždějící turisté z Polska hned po překročení hranice. Dva nevábné domy s počtem nájemníků hodným většího paneláku spolu se specifickým okolím odpovídají mentalitě zde bydlících obyvatel. K jejich cti nutno říci, že několik z nich je v současné době zaměstnáno pod obcí a kabely ze supíkovické skládky už kolem jejich obydlí neplanou tak často.
Velké Kunětice dokonce jeden čas přistavily kontejner a odpad kolem domů odvezly, ale za půl roku se situace opět vrátila do starých kolejí. „Ti lidé jsou tak prostě zvyklí žít,“ dalo by se korektně říci „a nehne s nimi vůbec nic“ . Ostatní občané Velkých Kunětic už pochopili, že tady je pro úředníky zabývající se ochranou životního prostředí asi no-go zóna a zřejmě žádný problém zde neshledávají ani (ne)ziskové organizace mající péči o podobné občany vetknutu do svého štítu (nebo spíše do žádostí o čerpání dotací). Co kdyby se jednou skutečně pokusili o hmatatelný výsledek a přiměli obyvatele obou domů jejich okolí uklidit a udržovat ho v pořádku? Už třeba jen kvůli těm turistům, kteří k nám nyní budou jezdit...


(pm), 24.12.2018 11:57, zobrazení: 8015

Diskuze nad článkem:

Zpět


 
Inzerce6JCH http://www.fler.cz/ptak-skrivan
7Webová kamera Jeseník
8FACEBOOK JT
Ročník: 30, Číslo: 07
I. anketa
Jesenická nemocnice - věc veřejná
graf
II. anketa
Z klasického týdeníku
Výzva pro KIDSOK - 127x
Petice za vyhlášení obecního referenda - 19x
VRÁTÍME SE KE KLISTÝRU? - 3x
O 5G SÍTÍCH A ELEKTROSMOGU S MARTINEM NOVOTNÝM - 3x
Ředitel Jiří Juráš: „Chtěl bych, aby si lidé o turistických zážitcích ze Zlatohorska - 3x
Nejčtenější články
Hledá nová radnice problémy tam, kde nejsou, nebo se chystá další past na řidiče? - 8172x
AUTOR JE REDAKCI ZNÁM NEZNAMENÁ ANONYM - 8063x
Je to o myšlení. O vašem myšlení a přístupu k sobě a k druhým - 7803x
Kdo je tu pro koho? - 7771x
DO ČESKÉ VSI PŘIJEL EDISON - 7577x
JAW Studio
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 obrazových bodů a 16 bitovou barevnou hloubku (HiColor)